TOP 10

10 rostlin, které u vás doma čistí vzduch a zbavují ho toxických látek

Nečistoty, špína, prach a chemické látky jsou všude kolem nás, ať  jeto v domácnosti, venku či v práci. Naštěstí existují pokojové rostliny, které vám pomohou získat více kyslíku a zbavit se chemických látek. Dnes vám přinášíme 10 rostlin, které pomáhají v boji proti znečištěnému vzduchu.

Jak pokojové rostliny čistí vzduch?

Rostliny absorbují částice ze vzduchu ve stejnou dobu, kdy přijmou oxid uhličitý, který je zpracován na kyslík. Navíc mikroorganismy spojené s rostlinami jsou přítomny v půdě květináče a jsou také zodpovědné za čistící účinek.

  1. Palma Areka

Tato palma se nejvíce hodí do obývacího pokoje či do větší místnosti, protože je takovou menší továrnou na kyslík. Vhodné jsou čtyři palmy na osobu, která v domě bydlí. Areka se nejlépe zabydlí v teplém a světlém prostředí, kde teplota vzduchu neklesne pod patnáct stupňů. Půda by měla být stále vlhká a pravidelně zalévaná.

  1. Tchýnin jazyk

Tato rostlina je velice nenáročná a ideální pro nezkušené pěstitele, jelikož je velice tolerantní k různým výkyvům. Je velice dekorativní a hodí se nejvíce do ložnice, jelikož produkuje kyslík nejvíce v noci. Doporučujeme mít šest rostlin na obyvatele domu.

  1. Scindapsus

S touto rostlinou bude váš dům ještě útulnější a ovzduší příjemnější. Jde o popínavou rostlinu a její výhonky mohou dosáhnout až několika metrů. Nejraději je na jasném, světlém místě, snese však i trochu ztížené světelné podmínky. Rostlina pohlcuje formaldehyd ze vzduchu a zbavuje váš vzduch toxinů.

  1. Lopatkovec

Tato květina vyžaduje bohatou zálivku, snadno totiž usychá, tudíž byste ji nikdy neměli nechat úplně vyschnout. Přímé slunce ji spálí, vyžaduje tedy polostín až stín. Je schopna zadržovat toluen a xylen.

  1. FikusStarr_080608-7577_Ficus_benjamina

Fikus je o něco citlivější rostlina než již zmíněné. Pokud však vychytáte zalévání a dodáte mu dostatek světla, vydrží vám květina dlouhou dobu, po kterou bude čistit vzduch a blahodárně působit na váš organismus.

  1. Gerbera

Tahle květina je nejenže krásná, ale dokonale zútulní váš dům. Navíc tato rostlina dokáže skvěle absorbovat trichlorethylen, který se často vypařuje z pracích prostředků. Je skvělým filtrem do ložnice či prádelny, kde prádlo sušíte. Potřebuje dostatek světla a vhodné zalévání.

      7. Aloe vera

Aloe vera je sukulentem, který miluje světlo a nejlépe se hodí do kuchyně. Zvládá absorbovat toxiny z nátěrových barev. Čistí ovzduší a kdykoliv se v kuchyni říznete, můžete použít gel z aloe, který pomáhá hojit popáleniny a řezné rány. Odstraňuje ze vzduchu formaldehyd.

  1. Chamaedorea

Palmovitá rostlina, která nemá český název. Daří se jí na plném slunci či jasném světle. Miluje vzdušnou vlhkost a ideální je pro ni teplota mezi 18-24 stupni. Jde o hvězdu v odstraňování formaldehydu ze vzduchu. Palma dorůstá výšky až 120 cm a dokonale filtruje vzduch. Je též přátelská pro vaše domácí mazlíčky. Zbavuje vás benzenů, formaldehydu a trichlorethylenu.

  1. Ledviník

Tato rostlina miluje vlhkost a chladné místo. Preferuje nepříme světlo a tmavší stanoviště. Tuto rostlinu snadno vypěstujete, potřebuje především vlhko. Na oplátku čistí váš vzduch a zbavuje ho formadehydu a xylenu. Zavěsit ji můžete do květináče či okrasné nádoby.

  1. Dracena

Existuje více než 40 druhů této rostliny, sami si tudíž můžete vybrat přesně ten typ, který se do vašeho interiéru hodí. Rostlina je charakteristická dlouhými širokými listy, které jsou lemovány bíle, krémově či červeně. Pro zvířata je tato rostlina toxická. Vyžaduje světlé stanoviště s teplotou nad 18 stupňů. Odstraňuje ze vzduchu benzen, formaldehyd, trichlorethylen a xylen.

Dopřejte si nádherné rostliny i do vašeho bytu či domu a nejenže svůj domov zútulníte, ale i vyčistíte od toxických látek a dopřejete si dostatek kyslíku.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button