JídloPrevence

Ananas je ideální prevencí proti celá škále chorob

Nejvíce je ananas zřejmě znám jako součást odtučňovacích kúr a také jako afrodiziakum. To je ovšem jen malý výčet toho, čím je ananas prospěšný. Podporuje trávení, funguje i jako lék na průjem, slouží jako ochrana před parazity nebo z něj lze připravit úžasnou domácí kosmetiku.

Co všechno ananas obsahuje

pineapple-636562_960_720Zřejmě nejvíce je prospěšný svým bohatým obsahem vitamínů a stopových prvků. Z vitamínů je to především vitamín C, vitaminy skupiny B a betakaroten. Ze stopových prvků je to hlavně hořčík, zinek, železo, mangan, síra, sodík, fosfor a draslík. Dále obsahuje větší množství organických kyselin, především citronovou, tartarovou a maleinovou. Velice cennou substancí je bromelin, což je enzym štěpící bílkoviny a srážející mléko.

Je to také účinná protizánětlivá látka, která dokáže zmírnit bolest, otoky a podporovat hojení ran. Tento enzym je prospěšný i z hlediska prevence srdečních chorob, neboť brání přílišnému shlukování krevních destiček, čímž se snižuje riziko embolie a trombózy. Navíc uvolňuje sevření srdečních věnčitých tepen. Byly zjištěny a potvrzeny také jeho protinádorové účinky a schopnost potlačovat růst novotvarů. Další přínos bromelinu spočívá v podpoře léčby zánětů kloubů, revmatismu a dny.

Jak ananas využít

Jelikož je silně močopudný, doporučuje se jako prevence a podpůrná léčba nemocí močového ústrojí. Pro tyto účely je vhodná kúra, při které po dobu tří týdnů popíjíme denně dva decilitry ananasové šťávy smíchané se třemi decilitry vlažné vody. Výsledkem je výborné vyčištění močového ústrojí.

Ananas je ceněn také jako prevence proti různým střevním chorobám a neduhům, neboť chrání naši trávicí soustavu před bakteriemi, ulevuje slinivce a pomáhá také při průjmech, ale i při zácpě.

V kuchyni můžeme ananas využít na nejrůznější způsoby. Výborný je jako příchuť do zmrzlinových pohárů či jiných sladkých pochoutek, chutná jako kompot, nebo může být přílohou k masům. Ananas si můžeme také ugrilovat samotný, když jej nakrájíme na plátky a potřeme rozpuštěným medem. Pak jej necháme asi hodinu odležet, aby pustil šťávu a teprve pak jej opečeme z obou stran na grilu. Spolu s grilovaným masem je to skvělá pochoutka.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button