Zdraví

Fakta o e-cigaretách, která jste určitě netušili

Snažíte se přestat kouřit a jako zdravější variantu zkoušíte e-cigaretu? Přinášíme vám několik informací o e-cigaretách, které pravděpodobně ani netušíte a nijak neprospívají vašemu zdraví.

Závislost na cigaretách

Kuřáci po celém světě přivítali myšlenku e-cigarety, která uspokojí jejich nezdravou závislost netoxickým způsobem. Po prvním nadšení se však na světlo světa dostávají fakta o e-cigaretách, které nejsou zdaleka tak bezpečná, jak se předpokládalo.

E-cigareta

Zkratka e-cigareta označuje elektronickou cigaretu, která se stala obchodním hitem. Je nabízená jako zdravá a cenově dostupná alternativa kouření klasických tabákových výrobků. Převážná část kuřáků si ji kupuje jako mezistupeň při odvykání, často se však ke kouření vrátí či zůstanou u kouření e-cigaret. V roce 2008 vydala Světová zdravotnická organizace prohlášení, ve kterém uvádí, že elektronická cigareta není prostředek vhodný k odvykání kouření a její konzumaci nedoporučuje. Proč asi?

Vliv e-cigarety na zdraví

Elektronická cigareta škodí zdraví méně než klasické cigarety, ale stále vašemu zdraví škodí a poškozuje váš organizmus. Nemůžeme o ní říct, že je přínosná pro zdraví či by byla k našemu zdraví neutrální. Při inhalaci se do organizmu společně s řadou jiných chemikálií dostává i nikotin, který je hlavní příčinou vzniku závislosti na tabákových výrobcích. Kuřáci tedy do svého těla stále dostávají látku, která u nich způsobuje závislost.

16322992616_0fffd34064_o

Jsou toxické

Hlavní přísada elektronických cigaret je stejně návyková jako tabákové výrobky a tedy škodlivá pro lidské zdraví. Kapalina pochází z tabáku a v kapalné formě, pokud byste ji spolkli, může mít fatální následky.

Co kuřák inhaluje?

Kuřák si volí elektronickou cigaretou za účelem dalšího nepoškozování svého zdraví. S e-cigaretou se zbavuje inhalování dehtu, ale stále přijímá nikotin. Ten je jednou ze složek tekuté náplně (tzv. e-liquid) elektronické cigarety. Ty můžete zakoupit s různým množstvím nikotinu a vybrat si z mnoha příchutí. Koncentrace nikotinu je od vysokých, středních až po nízké. Vybrat si můžete i náplně bez nikotinu, které jsou nejméně oblíbené.

Používání e-cigaret

Některé země, jako například Austrálie či město Hong Kong, užívání elektronických cigaret zcela zakazuje. V jiných zemích podléhají e-cigarety kontrolám a registraci, stejně jako jiné silně návykové látky.  Jedním z důvodů těchto zákazů a opatření je neexistující studie, která by potvrzovala bezpečnost či jakékoli pozitivní účinky e-cigaret. Elektronická cigareta obsahuje méně škodlivých látek než klasický tabákový kouř. Neobsahuje např. kysličník uhelnatý, dehet a další sloučeniny.

16273118072_01ac664936_b

Odvykáme kouření s elektronickou cigaretou

Používání elektronické cigarety nemůžeme zcela označit za prostředek odvykání, jelikož stále obsahuje nikotin. S každým vdechnutím tělo dostane dávku nikotinu. Odvykání se tedy nijak nezjednodušuje. Konzument však může, na rozdíl od běžné cigarety, postupně snižovat dávku přijímaného nikotinu. E-cigareta vám dává možnost jiného způsobu odvykání, ale opravdu je jednoduší odvykat si postupně? Nejlepší variantou je přestat s kouřením a příjmem nikotinu naprosto, aby si tělo stále nezvykalo na další dávku nikotinu.

E-cigarety z Číny

Obecně víme, že výrobky z Číny, tedy i e-cigarety, nepodléhají přílišné kontrole kvality. Při analýze se dokonce ukázalo, že náplně obsahují nitrosaminy, které jsou specifické pro tabákové výrobky. Ty způsobují rakovinu. V náplních se objevil také diethylen glykol, který se používá jako přísada do nemrznoucích směsí.

Zapomeňte na kouření klasických cigaret a používání elektronických cigaret, v obou případech ničíte své zdraví.

Snímek byl převzatý z https://vaping360.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button