Dům a zahradaJídloRady a tipy

Pečeme domácí chleba I. – výroba a pěstování kvásku

Receptů na domácí chleba je celá řada. Můžete ho upéct z předem namíchaných směsí, které zakoupíte v obchodech, použít můžete domácí pekárnu, která za vás téměř celou práci udělá, ale pokud máte rádi výzvy, přinášíme vám recept na chleba z domácího kvásku.

Domácí chleba můžete upéct z předem namíchaných směsí, které zakoupíte v obchodech, použít můžete domácí pekárnu s jejímž výběrem vám pomohou například recenze nejlepších domácích pekáren, pokud zvolíte správně, pekárna za vás udělá téměř celou práci.

Co je kvásek?

Je to směs žitné mouky a vody. Když se tyto dvě ingredience spojí, začne ve směsi probíhat přirozený proces kvašení. Kvasinky v něm obsažené vytvářejí oxid uhličitý, který následně v těstě vytváří bublinky a díky nim je těsto kypré. Celá směs se několik dní takzvaně „krmí“ (přidává se mouka a voda), aby kvásek uzrál a zesílil a poté jej můžete použít pro přípravu chleba.
Příprava a udržování kvásku chce trpělivost a lásku. Odměnou vám potom bude vlastnoručně vyrobený chleba.

K založení kvásku potřebujeme:

  • sklenici na uchovávání kvásku
  • asi 50 ml vlažné vody
  • mouku dle receptu (bílá, pšeničná, chlebová pšeničná, žitná či tmavá)
  1. Ve sklenici smícháme vodu s moukou. Mouky dáme tolik, aby vzniklo těstíčko kašovité konzistence, raději trochu hustší, kvašením totiž zřídne. Sklenici přikryjeme igelitem a necháme na teplém místě do druhého dne.
  2.  Následující den by na kvásku měly být patrné malinké bublinky (pokud nejsou, necháme v klidu ještě jeden den). Následně kvásek „nakrmíme“ – přilijeme znovu asi 50 ml vlažné vody a mouky tolik, aby vzniklo znovu těsto kašovité konzistence, opět necháme „pracovat“ do následujícího dne.
  3. Přikrmíme stejně jako předchozí den a opět necháme v teple. Kvásek by už měl mírně nakysle vonět.
  4. Následující den je již kyselá vůně kvásku dosti výrazná. Je třeba ho znovu přikrmit. Ve sklenici stoupá nahoru – to znamená, že je „živý“ a daří se mu dobře. Z takového kvásku však ještě chleba péct nemůžeme, je příliš slabý a těsto by nám nenakynulo. Dostatečně silný, aby těsto „utáhl“, je až asi po 14 dnech pravidelného omlazování.
  5. Nyní ve sklenici ponecháváme 1 lžíci aktivního kvásku, kterou vždy nakrmíme stejným způsobem. Ze zbytku můžeme uvařit třeba kyselo.

Sklenici neustále stále zakrýváme igelitem, aby nám kvásek nekoral. Může se stát, že se nám kvásek vypěstovat nepodaří a to ani v případě, že pokusy budeme opakovat. Nevěste hlavu, pokud si přeci jenom chcete chleba upéci, kvásek můžete koupit již hotový v pekárnách.

Jak a kde udržovat kvásek, aby nám co nejdéle vydržel

Pokud se o kvásek správně staráme, vydrží nám klidně napořád. Důležité je ho správně udržovat:

  • Při pravidelném pečení (jednou za 2 – 3 dny) jej můžeme nechat na kuchyňské lince.
  • Při nepravidelném pečení jej musíme ukládat: V lednici – několik lžic kvásku dáme do lednice a překryjeme igelitem, vydrží asi týden. Zahuštění moukou – kvásek se musí drolit a musí být suchý. Vzniklou směs uchováváme v lednici (vydrží 2 – 3 měsíce). Pro opětovné použití stačí pouze přidat vlažnou vodu. Usušení – kvásek rozetřeme v tenké vrstvě na pečící papír a necháme uschnout na vzduchu (asi 2 dny). Poté rozdrobíme a uskladníme ve sklenici. Zmrazení – tato metoda však není příliš vhodná, kvasinky ke svému životu potřebují teplo a trvá dlouho, než se kvásek opět vzpamatuje.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button