Jídlo Léčba Prevence

Přečkejte zimu ve zdraví se sklenicí medu: Pomůže vám s kašlem i teplotou

Na med, jeden z hlavních produktů včel, se většina z nás dívá jako na příjemnou sladkost. Věděli jste, že existuje několik druhů a že pomáhá při léčbě některých onemocnění?  Ve světlém květovém medu je obsaženo více jednoduchých cukrů a bílkovin. Je šetrnější k zažívání, tudíž je vhodnější pro malé děti a osoby oslabené. Tmavý vzniká z rostlinné šťávy proudící v listech a jehličí, je s menším obsahem bílkovin, ale s větším obsahem rostlinných silic a aromatických látek.

Účinky medu

new-year-1709715_960_720Je dobrým pomocníkem při onemocnění dýchacích cest, kdy jej můžete užívat samostatně nebo s bylinnými čaji či dalšími ingrediencemi (cibulová šťáva, citron, teplé mléko). Lipový čaj doslazený medem vyvolává pocení, po němž klesá teplota. Silice v něm obsažené usnadní vykašlávání.  Je velmi cennou potravinou při výživě dětí, obsahuje (hlavně ten tmavý) velké množství železa a mědi, pomáhá zvyšovat obsah hemoglobinu. Dodává dětskému tělu energii, povzbudí činnost střev.

Každé pro má však i své proti

Medu by se, z pochopitelných důvodů, měli vyhýbat lidé, kteří na něj mají alergii. Ne úplně vhodné je používání med při cukrovce. A vzhledem k tomu, že obsahuje množství sacharidů, není ani vhodný pro ty, kteří se snaží zhubnout.

Zanechte komentář

error: