Jídlo

Seznamte se s mochyní peruánskou: Poslouží k jídlu i na ozdobu

Pro mnoho lidí je mochyně dobře známá, ale je nutné rozlišovat mochyni peruánskou od mochyně židovské. Jsou to sice příbuzné druhy rostlin, ovšem je mezi nimi velký rozdíl. Stručně lze říci, že jedna je na parádu a druhá k užitku. Mochyně židovská, neboli také židovská třešeň se vyznačuje sytě oranžovými lampionky, které ukrývají bobule. Pěstuje se jako okrasný keř, který prosvětlí podzimní zahradu a po usušení mohou být ozdobou v interiéru. Vyniknou hlavně v suchých vazbách. Plody mochyně židovské jsou nejedlé na rozdíl od plodů mochyně peruánské.

Co je to mochyně peruánská

Je to jednoletá bylina vysoká až dva metry a patří do čeledi lilkovitých. Pochází z Jižní Ameriky, ale její pěstování se rozšířilo i do jiných oblastí. Mochyně peruánská má jedlé plody, které jsou nazývány jako třešně Inků. Mají žlutou až oranžovou barvu, průměr 1 až 2 cm a obsahují množství semínek.

U nás se pěstuje jako letnička, vypadá jako vzrostlý keřík s dekorativními listy i květy. Hlavně se ovšem pěstuje pro své plody, které jsou schované uvnitř roztomilých lampionků. Na rozdíl od mochyně židovské, ale i jiných mochyní, kterých je na světě několik druhů, jsou plody mochyně peruánské jedlé, navíc velice chutné a také zdravé.

Využití

Bobule mochyně peruánské se dají konzumovat syrové, nebo z nich vyrábět džemy, marmelády či kompoty. Dobré jsou také mochyňové pudinky nebo zmrzliny. Musí však být dostatečně vyzrálé, jelikož nezralé bobule jsou nejen nechutné, ale obsahují jedovatý solanin, podobně jako nezralá zelená rajčata.

Zralé bobule mají sladkokyselou, pikantní a velice osvěžující chuť. Obsahují vitaminy C a A, z minerálních látek je to draslík, fosfor, vápník a také je v nich malé množství cukrů a pektinů. Pro svůj velice nízký glykemický index jsou velice vhodné pro diabetiky. Významné jsou také silně antioxidační účinky, schopnost ochraňovat buňky před degenerací a zvyšovat imunitu organismu. Používají se i v sušeném stavu, kdy má močopudné účinky a také se užívá při onemocnění ledvin a močových cest, při otocích, dně nebo revmatismu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button