JídloKrásaPrevence

Znáte zdravotní přínosy ibišku?

Ibišek je květina typická pro Indii, ovšem jeho extrakty se používají již po celá staletí v ajurvédské medicíně. Ibišek je úžasným přírodním lékem, který si nejen poradí se všemi běžnými krátkodobými onemocněními, ale dokáže pomoci i v boji proti rakovině a potlačuje stárnutí. Kromě toho poskytuje mnoho kosmetických benefitů. Pojďme se blíže podívat, jaké zdravotní benefity ibišek poskytuje.

Snižuje hladinu cholesterolu

Antioxidanty nacházející se v ibišku jsou velmi podobný těm, které nalezneme v červeném víně. Čaj z ibišku má antioxidační vlastnosti, které pomáhají lidem s vysokým cholesterolem v krvi. Studie ukazují, že tato květina nejen že dokáže snížit celkovou hladinu cholesterolu, ale bojuje i proti špatnému cholesterolu.

Zlepšuje kvalitu vlasů

Ibiškový olej je velmi prospěšný pro vlasy, které posiluje od kořínku a zamezuje jejich lámání a šedivění. V případě, budete-li ibiškový olej používat často, může se stát, že vám vlasy o odstín ztmavnou.

Podporuje metabolické funkce

Ibiškový čaj je bohatý na vitamín C, který pomáhá zvyšovat správnou funkci metabolických jevů v lidském organismu. Diuretické vlastnosti ibišku také pomáhá při léčbě zácpy a posilují trávicí systém. Kromě toho bylo nedávno zjištěno, že látky obsažené v této rostlině jsou užitečné na potlačení příznaků syndromu dráždivého tračníku.

Ibišek je nejen krásnou, ale i léčivou květinou.

Podporuje hydrataci celého organismu

Podle starověké ajurvédské vědy může extrakt z květu ibišku pomáhat při udržování rovnováhy tekutin v celém těle. V dávných dobách byl ibišek dokonce používán jako lék proti přebytečnému zadržování vody.

Posílení imunitního systému

Jak již bylo řečeno, ibišek je bohatý na vitamín C. Tento vitamín způsobuje, že se tělo dokáže snadněji vypořádat s viry a nepříznivými vlivy, kterým dennodenně čelíme. Proto extrakt z ibišku, nebo ibiškový čaj, mohou popíjet lidé, kteří potřebují snížit horečku či posílit imunitu.

Ochrana jater

Antioxidační vlastnosti ibišku pomáhají při léčbě onemocnění jater. V nedávné studii vědci zjistili, že antokyany, které mimo jiné obsahuje i ibišek, můžou výrazně snížit zánětlivé projevy a oxidační poškození jater.

Sušený ibišek často bývá součástí ovocných čajů.

Podporuje úbytek tuků z těla

Ibišek je užitečný při hubnutí, jelikož čaj uvařený z tohoto květu je nízkokalorický a zároveň působí jako diuretikum, které pomáhá odplavovat toxiny a nadbytečné tekutiny z těla. Extrakt z ibišku dokáže snížit obezitu, zejména v břišní partii, a zároveň zlepšit zdravotní stav jater u lidí trpící obezitou. Ibišek je tedy skvělým pomocníkem při správné životosprávě.

Snižuje krevní tlak

Vědecké studie naznačují, že každodenní konzumace květu ibišku může mít velký prospěch u lidí s mírně zvýšeným krevním tlakem. Výzkumní pracovníci zjistili, že ibiškový čaj má výrazný vliv na snížení systolického tlaku u více jak 70% pacientů.

Protirakovinné vlastnosti

Kyselina protokatechová, kterou může v ibišku nalézt, má nejen silné antioxidační účinky, ale působí na lidský organismus také protinádorově. Tato kyselina zamezuje růstu rakovinných buněk a zabíjí postižené buňky, zejména u typu rakoviny zvané leukémie. Pravidelné konzumace ibiškového čaje, nebo jeho výtažku, působí preventivně proti vzniku nádorového onemocnění a dokonce pomáhá zabíjet již vzniklé rakovinné buňky.

Uvařte si lahodný čaj z ibišku.

Léčí akné

Dalším kosmetickým přínosem, který protizánětlivé látky z ibišku můžou poskytnout, je léčba akné. Spolu s vitamínem C tak potlačují vznik nového zánětlivého onemocnění kůže a léčí již vzniklé vřídky.

Ibišek možná vypadá jako obyčejná rostlina, ale má nespočet zdravotních přínosů. Pokud ibišek přijímáte orálně, není vhodné ho kombinovat s léky obsahující paracetamol. Jeho diuretický účinek může totiž vyloučit i léčivé látky z těla, které považuje za škodlivé. Jinak je ibiškový čaj vhodný pro každodenní popíjení.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button