Spolupráce

K čemu je dobrá BMI kalkulačka?

Jednou z nejznámějších metod určení nadváhy nebo naopak podváhy je BMI. Možná jste o něm někde nedávno četli, možná se vám o něm zmínil váš lékař při pravidelné kontrole. Proč je BMI tak důležité a dá se na něj vážně spolehnout?

BMI dá do souvislosti vaši výšku a váhu

BMI je zkratkou Body Mass Index a představuje index tělesné hmotnosti. Základem pro jeho výpočet je vaše výška a váha, se kterými BMI kalkulačka počítá, naopak nebere v potaz váš věk, stavbu těla nebo pohlaví. Vy díky výpočtu můžete zjistit, zda máte optimální tělesnou hmotnost, nebo zda máte nadváhu, podváhu nebo dokonce jeden ze stupňů obezity.

Slouží i jako jakýsi ukazatel rizika onemocnění srdečních a cévních nemocí, onemocnění spojených s nadváhou a obezitou nebo s podváhou.

Jak vypočítat vaše BMI?

Pro výpočet indexu tělesné hmotnosti se používá jednoduchý vzoreček, do kterého dosadíte výše zmíněné hodnoty, tedy vaši výšku a hmotnost.

BMI = tělesná hmotnost v kg + výška v m2

Než začnete index počítat, je zapotřebí se zvážit a změřit. Vážit byste se měli vždy zhruba ve stejnou dobu, ideálně po ránu s prázdným žaludkem i močovým měchýřem. Važte se bez obuvi i oblečení. Vaši výšku zjistíte nejlépe tak, když se naboso postavíte těsně ke zdi, ke které přiložíte i paty.

Náš tip: Pro měření je dobré přizvat někoho z rodiny, aby odečetl výšku co nejpřesněji.

metr

Co vám řekne výsledek?

Když do vzorečku dosadíte svoje údaje, získáte číslo, které vám řekne, jak na tom se svojí váhou jste. BMI kalkulačka vám také pomůže zjistit, v jakém rozmezí by se vaše hmotnost měla pohybovat, abyste měli optimální váhu. Dřív se tento výpočet, který vytvořil belgický matematik Adophe Quetelet, využíval ke statistickým účelům, dneska je jeho využití mnohem širší. Co výsledná čísla znamenají?

  • Méně než 16,5 – závažná podvýživa, kdy je postižena i obranyschopnost organismu a jeho imunita. Tělo má nedostatek živin.
  • 16,5–18,5 – podváha, při které může docházet i k řídnutí kostí, depresím, podráždění a nesoustředěnosti, ženy přestávají menstruovat.
  • 18,5–25 – normální (optimální) váha
  • 25–30 – nadváha, která má ve srovnání s obezitou jen mírné riziko vzniku onemocnění spojených s větším množstvím tělesného tuku, přesto je jakýmsi varováním a signálem toho, že byste na sobě měli začít pracovat, upravit jídelníček a hýbat se.
  • 30–35 – obezita 1. stupně (lehká obezita) se může vyznačovat bolestmi zad i kloubů, vyskytují se i problémy s abnormálními hodnotami pohlavních hormonů v těle. Úprava jídelníčku, na který zařadíte, ovoce, zeleninu, nízkosacharidové potraviny a další zdravé věci a přidání pohybu by mělo být samozřejmostí.
  • 35–40 – obezita 2. stupně (střední obezita) je další stupeň tohoto chronického onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou léčbu, kromě rizik zmíněných u lehké obezity se mohou přidat i onemocnění kloubů, dna, hypertenze apod.
  • 40 a více – obezita 3. stupně, kterou označujeme i jako morbidní obezitu. Rizika onemocnění jsou velmi vysoká, často se dostavuje dušnost, cukrovka druhého stupně, onemocnění žlučníku nebo zvýšená hladina tuku v krvi. V tomto případě je vážně třeba na sobě začít pracovat a výrazně zhubnout.

Zdroj obrázků: Ketomix

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button