Rady a tipy

Jak snadno odstranit pesticidy z citrónu a grapefruitu?

Všichni víme, že ovoce i zelenina je v dnešní době méně zdravá v důsledku používání vysokého množství chemických látek při jejich pěstování. Téměř každé ovoce je postříkáno škodlivými pesticidy a chemickými látkami, aby se zabránilo napadení škůdci.

Lékaři tvrdí, že bychom měli být velmi opatrní, jaké druhy ovoce kupujeme. Největší nebezpečí hrozí u citrusových plodů, jelikož kůry citrónů a pomerančů bývají nejvíce ošetřeny, i proto bychom je neměli jíst se slupkou.

pesticidyNejběžnější pesticidy, které se na slupce citrusových plodů nacházejí jsou fungicidy, např. imazalil, thiabendazol anebo o-fenylfenol. První z nich, imazalil, proniká celým plodem. Další dva se používají proti hmyzu – jsou nebezpečné a karcinogenní. Zůstávají však jen na kůře plodu. Pesticidy mohou mít výrazný vliv na lidské hormony a mohou způsobovat neplodnost, problémy při narození dítěte a toxicitu organismu.

Lidé si mylně myslí, že pokud ovoce omyjí, nebo oloupou, zbaví se všech pesticidů. Ovšem záleží na tom, jak je ovoce omyto. A občas potřebujeme využít i kůru. My vám nyní ukážeme, jak co nejbezpečněji odstranit tyto nebezpečné látky z citrusů.

Mytí ovoce pomocí octa

Stačí smíchat vlažnou vodu s trochou octa (doporučují se 3 díly vody na 1 díl octa). Tento způsob je úplně nejlepší cestou k tomu, aby jste z kůry odstranili nebezpečné chemikálie, bakterie a jiné nechtěné mikroby. Nedávná studie potvrdila, že touto metodou zneškodníte 98% škodlivých bakterií, přičemž při klasickém mytí pouze 85%.

Kůru z citrusů můžete i octem postříkat a poté omýt vodou, nebo namočit do octu a poté omýt vodou.

Čistič na ovoce

Nevíme, zda už jste zaznamenali tuto novinku, ale existuje už i čističe na ovoce, konkrétně na citrusové plody. Zakoupit se dají v obchodě se zdravou výživou, ovšem my vám ukážeme způsob, jak si tento čistič vyrobit sami a hned dvěma způsoby.

Na čistič na ovoce č. 1 budete potřebovat:

  • 1 polévkovou lžíci citrónové šťávy
  • 2 polévkové lžíce jedlé sody
  • 1 šálek (cca 250 ml) vody

Na čistič na ovoce č. 2 budete potřebovat:

  • 1 polévkovou lžíci citrónové šťávy
  • 2 polévkové lžíce bílého octa
  • 1 šálek (cca 250 ml) vody

U obou případů stačí ingredience jen dobře promíchat a čistič je hotov.

Dnes už víte, jak se maximálně zbavit pesticidů z citrusových plodů. Je jen na vás, který způsob si vyberete.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

omentářů

  1. Pisete, ze pesticidy jsou uvnitr kury i plodu a pak jako reseni navrhnete prostredek, ktery pouze omyje povrch citrusu.

  2. Chtělo by to odkaz na nějaké testy/analýzy. Tohle je na úrovni jedna paní povídala!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button