Spolupráce

Větrání s rekuperací tepla pro byt i dům

Vzhledem k množství času, které strávíme v interiéru, je nutné ho pravidelně odvětrávat. Dostatečné odvětrávání interiéru zajistíte kromě klasického větrání i pomocí rekuperačních jednotek. Při jejich výběru musíte pamatovat především na to, pro jaký typ stavby či místnosti ji budete pořizovat. Jiná se hodí pro rekonstrukci a jiná pro novostavbu.

Větrání je důležité v každém prostoru, kde se vyskytují lidé. Oxid uhličitý a vlhkost, které vznikají při dýchání, způsobuje zhoršování vnitřního mikroklimatu. Ovlivňuje pozornost i zdraví. Větrat můžete pomocí otevření oken či prostřednictvím ventilátorů. Tím však ztrácíte teplo, což není, především v topné sezóně, příliš ekonomické. 

U staveb, které jsou projektované se vzduchotěsnou konstrukcí, okny i dveřmi je navíc řízená výměna vzduchu nezbytná a předepsaná normami.  To platí i pro starší stavby, kde se plánuje rekonstrukce a zateplování pomocí výměny oken a přidávání izolačních materiálů. V opačném případě by to totiž mohlo vést ke zvyšování vlhkosti v objektu a vzniku plísní.

Větrání s rekuperací při rekonstrukci domů a bytů

Při rekonstrukcích bytů a domů, kde se vyměňují okna, nebo se plánuje zateplení, se jako nejlepší řešení ukazují lokální rekuperační jednotky známé také jako decentrální. K těmto jednotkám nejsou třeba vzduchotechnické rozvody. Rekuperační jednotky se zabudovávají do jednotlivých místností. Rekuperace se zabuduje do obvodových zdí jednotlivých místností. Celý proces je velmi nenáročný, ale je možné ho provést i po ukončení rekonstrukce. Nicméně je lepší na bytovou rekuperaci myslet už před rekonstrukcí.

Lokální rekuperace je ideálním řešením i v případě, že řešíte rekuperaci pro jednu místnost jako je ložnice, kuchyně, koupelny, šatny nebo jiných malých prostorů. Stačí se tedy rozhodnout, kolik a jakých místností chcete odvětrávat. Do malých místností lze umístit i ventilátory, které se vyznačují extrémní tichostí, takže si jich ani nevšimnete. Díky tomu je můžete používat nepřetržitě. 

Decentrální jednotky jsou často velmi flexibilní a je možné si vytvořit perfektně fungující odvětrávací systém, který vám ušetří peníze za vytápění v zimě a klimatizaci v létě. Jednotky od firmy Zehnder můžete použít pro odvětrávání až dvou místností.

Řízené větrání s rekuperací teplau novostaveb

U novostaveb si můžete vybrat mezi lokální a centrální rekuperační jednotkou. Obě jsou v tomto případě použitelné. Pokud se rozhodnete pro lokální řešení, sice nebudete muset plánovat rozvody vzduchu, ale budete muset vybrat jednotlivé místnosti, kam se jednotky umístí.  Oproti tomu u centrální rekuperační jednotky se naplánují rozvody vzduchu a všechny místnosti bude obsluhovat jedna jednotka, která se umístí do technické místnosti.

Vzhledem k tomu, že je potřeba zajistit přívod čerstvého vzduchu a odvod znečištěného vzduchu, je potřeba s ní počítat již při projektování stavby. Na základě projektu a velikosti domu se rozhoduje i o typu centrální rekuperační jednotky a jejím výkonu.

Podstatné je, aby bylo možné snadno regulovat průtok vzduchu v průběhu dne. Požadavky na výměnu vzduchu se totiž liší v závislosti na tom, jak prostor využíváte. Nejvíce odvětrávané by tak měly být obytné části v době, kdy se zde vyskytujete. Ovládání rekuperačních jednotek Zehnder je velmi intuitivní a snadno ho zvládnou všichni členové rodiny.

Při výběru rekuperační jednotky si promyslete své potřeby a konzultujte je s projektantem vaší stavby případně s firmou, která se stará o vaši rekonstrukci. Díky jejich zkušenostem s jinými projekty vám jistě budou schopni dobře poradit.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button