Spolupráce

Poškození sluchu hlukem není nic neobvyklého. Víte, na co si dát pozor?

Zatímco s hlukem se setkáváme dnes a denně, na informace o jeho škodlivosti nenarazíme až tak často. Poškození sluchu přitom podle některých odborníků patří mezi nové civilizační choroby. Ve vyspělých zemích trápí každého desátého člověka a v následujících letech se situace zřejmě ještě zhorší. Naštěstí existují způsoby, jak si sluch chránit. Důležitá je především prevence. Víte, na co si dát pozor?

O tom, jak snadno je náš sluch zranitelný, se příliš nemluví. Potíže se slyšením však mohou způsobit hladiny hluku již od 80 dB, což není tak moc, jak by se mohlo zdát. Pro představu, hluk v hospodě plné lidí hravě dosáhne 90 db, podobně hlasitá je i sekačka na trávu či vrtačka. Ještě o něco horší může být rockový koncert, diskotéka nebo pracovní prostředí ve výrobních firmách. Není tedy žádným překvapením, že poškození sluchu trápí také spoustu celebrit, jako je například Bono Vox nebo Barbra Streisand.

Největší problém tkví v tom, že zvuky od 80 do 120 dB nemusíme vnímat jako příliš hlasité, takže si neuvědomujeme, že nás mohou nějakým způsobem ohrozit. Zatímco impulzní hluk, jako je výstřel, úder kladivem, exploze nebo zvuk sbíječky, děrovačky a nýtovačky, je velmi nepříjemný a může být až bolestivý, hluk, kterému jsme vystaveni v běžném životě na denní bázi, je pro naše uši zdánlivě v pořádku. Přitom už 15 minut strávených v hluku o hladině 100 dB, tedy třeba na koncertě, může vést k trvalému poškození citlivých vláskových buněk ve vnitřním uchu.

5 tipů, jak se vyhnout poškození sluchu (nejen) hlukem

1. Používejte chrániče sluchu

Není nic jednoduššího než investovat do kvalitních chráničů sluchu. Pro běžné používání se nejvíce hodí špunty do uší, na některé činnosti však využijete i mušlové chrániče nebo elektronická sluchátka. Na svém sluchu v tomto ohledu rozhodně nešetřete. Pokud se vám zdá, že hluk dostatečně utlumí i obyčejný smotek vaty, jste na omylu. Špunty do uší mohou spolehlivě utlumit 15 až 30 decibelů, vata přibližně jen 7. Po chráničích byste měli sáhnout nejen v práci (kdy je jejich nošení často povinné), ale také na koncertech nebo při některých činnostech v domácnosti.

2. Vyhýbejte se hlučnému prostředí

Hlasitým zvukům se nemůžeme vždy vyhnout. Je však dobré uvědomit si, kdy jsme jim vystaveni, a tyto situace se pokusit eliminovat. Občas stačí jen přejít na druhý chodník, když právě procházíte okolo rušné stavby. Pamatujte, že kdykoliv musíte křičet, aby druhá strana slyšela, co říkáte, okolní hluk je moc velký.

3. Čistěte si uši správně

Ruku na srdce, kolikrát už jste slyšeli, že čištění uší vatovými tyčinkami není pro váš sluch to nejlepší řešení? Pokud i tak občas neodoláte pokušení a po vatovém smotečku sáhnete, zpozorněte. Čištění tyčinkou totiž může maz naopak zatlačit hlouběji do ušního kanálku, což následně vede k bolestem hlavy nebo potížím se sluchem. Proto je vhodné volit jiné způsoby. Pomoci vám může lékař, který ucho nejen vypláchne vodou a vyčistí, ale zároveň také poradí v případě nadměrné tvorby mazu. Pro čištění v domácích podmínkách pak můžete použít speciální ušní spreje.

4. Dopřejte si naprosté ticho

Pokud jste pravidelně vystaveni hluku, snažte se svým uším dopřát odpočinek. Místo sledování televize nebo poslechu hudby zkuste číst knihu, malovat nebo se projít v přírodě. Ticho pomůže vašim uším, aby se zregenerovaly. Mimo to také snižujte hlasitost – sluchátka „na plné pecky“ jsou téměř zaručeným způsobem, jak si sluch poškodit.

5. Jezte zdravě

Možná vás to překvapí, ale na zdraví sluchu má vliv také to, co jíte. Vnitřní ucho totiž potřebuje dostatečné prokrvení a je závislé na drobných vlásečnicích. Ty však může poškodit cukrovka druhého typu nebo vysoký krevní tlak. Kvalitní strava a zdravý životní styl mohou pomoci těmto onemocněním předcházet. Pokud jde o zdraví uší, platí jednoduché pravidlo – vše, co je prospěšné pro kardiovaskulární systém, prospěje i vašemu sluchu.

Jak vzniká poškození sluchu hlukem, už víte a znáte také metody, které vám pomohou vaše uši chránit. Nyní tedy nezbývá nic jiného, než uvedené tipy převést do praxe. Pořiďte si kvalitní ochranu sluchu, vyhýbejte se nadměrnému hluku a dopřejte si chvíle ticha. Vaše uši vám poděkují.

Zdroj obrázku: Pixabay

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button