Spolupráce

Objevte tajemství dlouhověkosti! Ukrývá se v těchto zemích

Po nesmrtelnosti lidé bažili odpradávna. V některých částech světa se jim to téměř povedlo – existuje několik míst na planetě, kde se lidé dožívají nadprůměrně vysokého věku. Objevte, které to jsou.

Těmto destinacím se říká modré zóny a jsou fascinující tím, že pro místní obyvatele čas jaksi nehraje roli. Jsou zdraví a vitální i ve věku, kdy jejich vrstevníci z jiných zemí už dávno odpočívají v hrobě. Můžeme nad těmito zónami jen nechápavě kroutit hlavou, nebo se snažit naopak pochopit, co lidé v těchto oblastech dělají jinak a naučit se to od nich.

Ve kterých částech světa lidé žijí neuvěřitelně dlouho?

1) Ikaria, Řecko

Prvním zázračným místem je malebný ostrov Ikaria, nacházející se v Egejském moři. I když zde strávíte jen několik dní, dýchne na vás poklidná atmosféra ostrova, který omývají tyrkysové vody moře. Lidé zde poklidně posedávají v místních tavernách, pracují na svých zahrádkách nebo se srocují v družném rozhovoru se sousedy.

V průběhu letních nocí městečka ožívají veselou lidovou zábavou, kdy lidé tančí bujaře v kruhu.

Tento ostrov se stal předmětem zájmu vědců, které překvapil vysoký věk dožití i fakt, že 60 % lidí ve věku nad 90 let je fyzicky aktivních, zatímco ve zbytku Evropy je to jen 20 %.

Vědci toto tajemství dlouhověkosti přičítají zdravé stravě, sestávající ze zeleniny a ovoce, poklidné atmosféře a družnému životnímu stylu.

Tip! Podle portálu Porovnej24.cz tento ostrov není tak turisticky rušný, jako jiná místa v Řecku. Pokud plánujete omládnout o pár let, dovolená na Ikarii při vás bude tím pravým. Víte, že přes Netfinance.cz můžete sehnat cestovní pojištění do ciziny už od 11 Kč/den?

2) Sardinie

Druhá modrá zóna není příliš daleko od Řecka – italský ostrov Sardinie se rovněž může pyšnit dlouhým věkem a pevným zdravím tamních obyvatel.

Už jenom samotný sardinský pozdrav „„akentannos“ v překladu znamená „Ať se dožiješ sta let.“ A skutečně v této oblasti není překročení stého roku života ničím výjimečným. Například místní obyvatelka oslavila věk 104 let, a společně s jejími devíti sourozenci byla zapsána do Guinessovy knihy rekordů jako nejstarší rodina světa.

Příznivé středomořské klima, zdravá strava a také to, že senioři nebývají odkládáni do domova seniorů, nýbrž mají až do vysokého věku ve své rodině roli a zodpovědnost za určité úkoly, dozajista přispívá k vysokému věku místních obyvatel.

3) Okinawa, Japonsko

Do další zóny dlouhověkosti zamíříme na opačný konec světa, a to až do Japonska. Na místním ostrově Okinawa je největší koncentrace stoletých lidí na světě. Ostrov se nachází v tropické oblasti, která vyniká hlavně nádhernými plážemi a bohatým podmořským životem. Co se skrývá za dosažením tohoto požehnaného věku?

Důvodem může být jídelníček, sestávající z čerstvých ryb a zeleniny, stejně jako aktivní sociální život, díky kterému lidé odbourávají stres a žijí ve větší psychické pohodě.

4) Nikoya, Kostarika

Další modrou zónou je tropický ráj v Kostarice. Nikoya je poloostrov, ve kterém má muž ve věku 90 let dvakrát větší šanci dosáhnout devadesátky, než průměrný Evropan. Na tomto ostrově najdete spoustu lidí ve věku nad 100 let. Zatímco v jiných částech světa žijí lidé ve vyšším v domovech seniorů, nebo jsou odkázáni na každodenní péči blízkých, Nikoya je místem, kde lidé i ve stařeckém věku obdělávají svá pole a žijí aktivním stylem života, který by jim mohl závidět kdejaký dvacátník.

Proč je Nikoya rájem dlouhověkosti? Již zmíněný aktivní styl života zajišťuje místním obyvatelům dostatek pohybu, což utužuje jejich zdraví. Dalším faktorem je zdravá strava, ve které mají výrazný podíl luštěniny, a čilý sociální život.

5) Loma Linda, USA

Poslední modrou zónou je Loma Linda v Kalifornii. V této oblasti lidé žijí v průměru o 10 let více, než v ostatních částech Spojených států. Čím je tato oblast typická? Zdejší lidé mají ve velké oblibě mírný pohyb a podvečerní procházka patří k typickým každodenním činnostem místních starousedlíků. K jejich zdraví rovněž přispívá vyvážená strava  – součástí místní gastronomie je konzumace velkého množství ovoce a zeleniny, strava bohatá na cereálie a celozrnné pečivo.

Přečtěte si také: 5 nezdravých zlozvyků, kterým se vyhněte na dovolené

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button