Spolupráce

Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte si přibalit tyto léky

Pokud se právě balíte na dovolenou, nezapomeňte si do kufru přibalit alespoň základní výbavu léků. Že nevíte, které to jsou? Ve vaší dovolenkové lékárničce by neměly chybět zejména tyto.

1. Nezbytné léky

Některé léky potřebujete nutně. Jsou to ty, které užíváte pravidelně. Bez těch se neobejdete ani na dovolené. Ostatní léky si berete takříkajíc „pro jistotu“. Alespoň základní výbava léků vám totiž v případě zdravotního problému ušetří kopec stresu a starostí. Kromě léků proti nevolnosti při cestování nezapomeňte zejména na:

2. Léky proti horečce a nachlazení

V základní výbavě by neměly chybět léky proti horečce a volně prodejné léky proti bolesti v krku či proti kašli a kapky do nosu. Nezapomeňte ani na teploměr.

3. Léky proti bolesti

Do tašky si přibalte i univerzální analgetikum. Při bolestech pomáhají přípravky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu.

4. Léky proti průjmu a zácpě

Zejména pobyty v exotických zemích či výrazná změna stravy často provázejí zažívací potíže. Proti průjmu pomáhá zejména aktivní uhlí a neuškodí ani probiotika.

5. Léky při štípnutí hmyzem

Přibalte si gel po bodnutí hmyzem, případně malé balení antihistaminik pro případ svědění či kopřivky. Kromě toho je samozřejmě vždy dobré mít po ruce repelent.

6. Pomůcky v případě zranění

V lékárničce by neměly chybět ani klasický a elastický obvaz, náplasti, dezinfekční prostředek či mast na popáleniny. Pokud se chystáte do přírody, přibalte i pinzetu na klíšťata.

7. Přípravky na a po opalování

Přestože nejde v pravém slova smyslu o léky, často vám pomohou vyhnout se zdravotním problémům souvisejícím s nadměrným sluněním. Při balení tedy určitě nezapomeňte ani na přípravky na opalování v závislosti na fototypu a také přípravky po opalování, například s obsahem panthenolu.

Náš tip: Konkrétní přípravky z uvedených skupin léků si vybírejte podle zkušenosti nebo doporučení lékaře. Při nákupu dovolenkové výbavy léků vám pomohou ušetřit slevové kupóny. Navštivte například internetovou lékárnu Dr.Max a využijte Dr.Max slevový kupón.

Samozřejmě, není nezbytné, abyste si s sebou brali všechny tyto léky. Tak by se mohlo stát, že se do vašeho kufru nevejde už nic jiného. Nejlépe uděláte, pokud seznam léků přizpůsobte zemi, do které cestujete a podle toho, co na dovolené plánujete dělat. Pokud berete s sebou děti, vezměte si s sebou léky určené pro jejich věk, resp. hmotnost.

Pokud cestujete letadlem, léky si sbalte do příručního zavazadla a při bezpečnostní kontrole jejich z ní vyjměte. U tekutých léků neplatí obecné pravidlo pro přepravu tekutin v obalech do max. 100 ml, do příručního zavazadla si je můžete sbalit i ve větším objemu. Můžete si také sbalit všechny zdravotní pomůcky, které budete potřebovat během letu – např. stříkačky či inzulínové pumpy.

A ještě malá rada na závěr: Před odjezdem do zahraničí si prověřte, jaké léky můžete přepravovat. V některých případech se například při lécích na předpis potvrzení od lékaře v anglickém jazyce či povolení letecké společnosti.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button