Spolupráce

Jak získat rekvalifikační kurz zdarma?

Prací trávíme průměrně minimálně třetinu každého dne. Další třetinu strávíme spánkem a zbytek zábavou nebo péčí o rodinu. To je ale ideální nastavení, kdy mnoho z nás musí v práci trávit času ještě více. Navíc je práce nezbytná pro to, abychom měli z čeho žít a je jen málo takových šťastlivců, kteří si mohou dovolit vykonávat povolání bez ohledu na výdělek. Z těchto důvodů je více než zásadní dobře si zvolit, co budeme v životě dělat, čím se živit a vše si dobře promyslet. Jenže jak chcete plánovat něco, co budete dělat minimálně 30 let? Trh se mění doslova každým rokem, a tak vaše volba v 15 letech nemusí zcela odpovídat tomu, co by bylo rozumné udělat dnes. Je vše ztraceno? Musíte až do konce života trpět v práci, která vás nebaví, za peníze, které vás jen taktak uživí?

Máme pro vás naštěstí dobré zprávy – rekvalifikační kurzy nabízí řešení pro každého, kdo touží po změně kariéry nebo i jen po zvýšení své kvalifikace v oboru, který vykonává. Takový krok vám může otevřít nečekané možnosti a nasměrovat vás úplně novým směrem, který dává smysl nejen pro vaši kariéru, ale také pro vás život. Co musíte vědět, než se do rekvalifikace pustíte? A jak ji získat zcela zdarma? Na to vše vám dále poskytneme odpověď.

Výběr vhodného oboru

Než se pustíte to studia, je vhodné vědět, co se chcete naučit a zda to má na dnešním pracovním trhu smysl. Již dnes víme, že některé profese čeká za pár let úplný zánik nebo minimálně značné omezení, a to právě kvůli rostoucí automatizaci a také moderní umělé inteligenci, která řadu profesí nahradí. Myslete tedy do budoucna a vybírejte obory, které před sebou mají dobré vyhlídky. Asi není překvapením, že žádané jsou všechny IT obory, ale také obory jako je účetnictví či personalistika. Mezi nejžádanější rekvalifikační kurzy řadí úřad práce například následující:

 • Účetnictví a daňová evidence
 • Daňový specialista
 • Personalistika
 • Online marketing
 • Programátor
 • Grafik

Jak na rekvalifikační kurz zdarma?

Možná se ptáte, kolik vás to celé bude stát. Rodinný rozpočet máte už tak napjatý a vydávat další náklady za vaše vzdělávání by už nemusel unést. Velkou výhodou je, že dnes je možné rekvalifikační kurz absolvovat i zcela zdarma a otevřít si cestu k lepší práci bez nákladů na vaší straně. Zvládnout to tedy třeba i matky samoživitelky nebo rodiče s vícero dětmi.

Co musíte splnit?

Je však nutné dodržet několik podmínek.

Abyste mohli využít možnost bezplatného vzdělávání, musíte však splnit několik podmínek.

 • Musíte být vedeni na úřadu práce.
 • Musíte splňovat obecné předpoklady, mezi které může patřit například určitá již dosažená úroveň vzdělání, bezúhonnost nebo zdravotní způsobilost.
 • Kurz musí být účelný, zjednodušeně řečeno tedy musí být reálné, že se vám v novém oboru skutečně podaří najít práci.

Zároveň je třeba pamatovat na to, že ani při splnění výše uvedených podmínek není proplacení kurzu nárokovatelné. Každou žádost posuzuje komise a prochází schvalovacím řízením, takže je potřeba i s tímto počítat. Problém je také to, pokud kurz z nějakých důvodů nedokončíte nebo neprojdete závěrečnou zkouškou. Na to je třeba myslet, než se do rekvalifikace pustíte. Mějte na paměti, že je nutné brát toto vážně, kurzu se účastnit, plnit úkoly a pravidelně se připravovat v dostatečné míře na to, abyste kurz úspěšně složili.

Jděte štěstí naproti!

Pracovnice úřadu práce vám pravděpodobně mohou sami aktivně nabízet rekvalifikační kurzy či možnosti, jak změnit svou kvalifikaci nebo své zaměření tak, aby byla větší šance najít pro vás vhodnou práci. Možná ale nemá smysl čekat, až to za vás udělá někdo jiný, ale spíše se snažte jít aktivně svému štěstí a lepší budoucnosti naproti.

Proto se může vyplatit procházet si nabídky rekvalifikačních kurzů a zjišťovat, jaké jsou požadavky a výsledné znalosti a zda by vás některý z takových kurzů nedokázal na novou kariéru dobře připravit. Pokud chcete, aby vám úřad práce rekvalifikaci proplatil, je potřeba ověřit, že má poskytovatel kurzu platnou akreditaci, vypsaný aktuální termín a cenu do 50 tisíc korun. Následně jsou vaše kroky jasné:

 • Na daný kurz se přihlaste a pečlivě si ověřte, že splňujete všechny vstupní podmínky.
 • Vyplňte tiskopis, který vydává úřad práce – jmenuje se Zájem o zvolenou rekvalifikaci a má tři části, které musíte pečlivě vyplnit.
 • Obraťte se na příslušného pracovníka úřadu práce a celou žádost s ním pro jistotu projděte a případně opravte nesrovnalosti.
 • Nyní bude o vaší žádosti rozhodovat komise, která má na rozhodnutí až 30 dní. Buďte tedy trpěliví.
 • V případě úspěšného výsledku – hurá do studia!

Jak uspět během rekvalifikace?

Jakmile se začnete studovat, můžete se setkat s celou řadou překážek, které mohou váš úspěch ohrozit. Asi jednou z nejčastějších, se kterou se setká drtivá většina uchazečů, je ztráta motivace a nadšení. Je totiž snadné vysnít si novou kariéru, nechat si kurz proplatit, ale pak zjistit, že je to vlastně dost práce a úsilí, nemáte čas, možná se v tématech ztrácíte a najednou vám celé tohle úsilí nedává vůbec žádný smysl.

Nejste první ani poslední, komu se něco podobného stalo. Jednoduše je potřeba zatnout zuby a zopakovat si, proč to vlastně děláte, o co vám jde a co můžete dosáhnout. Abyste měli větší motivaci, můžete již v průběhu kurzu sledovat vypsané nabídky práce a postupně si utvářet obrázek o tom, na jaké pozici a kde byste chtěli pracovat. Zkuste již i na některé inzeráty odpovědět – i kdyby nic jiného, aspoň zjistíte, co personalisté v daném oboru očekávají a na co se nejčastěji budou ptát. Po dokončení kurzu tak budete mít před ostatními značný náskok.

Vyplatí se také informovat přímo u zřizovatele kurzu, zda například nemá kontakty na firmy, které mají o absolventy rekvalifikačního kurzu zájem. Můžete tak snadno získat kontakt a doporučení a usnadnit si cestu za hledáním nového pracovního působiště.

Proč by vás zaměstnavatel měl chtít?

Možná si také kladete otázku, jakou má zaměstnavatel motivaci zaměstnávat právě absolventa rekvalifikačního kurzu. Ve skutečnosti je těch důvodů hned několik. Díky rekvalifikace získáte velmi aktuální a přesné informace o aktuálním stavu v oboru, který studujete. Budete mít tedy vědomosti o čerstvé a odpovídající realitě, což často není situace u lidí, kteří daný obor studovali před dvaceti lety. Díky tomu může zaměstnavatel tvořit lepší produkty i služby, ale také zdokonalovat procesy a posouvat celou firmu kupředu. Absolvování rekvalifikačního kurzu také říká něco o vás jako o osobnosti – jste zřejmě člověk, který je cílevědomý, umí se zapřít, chce se učit a má motivaci – to je to, co zaměstnavatelé skutečně umí ocenit a takových zaměstnanců si opravdu považují. Spokojení zaměstnanci, kteří v daném oboru skutečně chtějí pracovat, pak také znamenají menší fluktuaci, což společnostem šetří z dlouhodobého hlediska čas i peníze.

Nečekejte a začnete ještě dnes!

Pokud máte pocit, že vaše současná práce nedává smysl, nenaplňuje vás a ani vám nepřináší dostatečné množství peněz, pak není na co čekat. Ještě dnes se podívejte na vypsanou nabídku rekvalifikačních kurzů a zamyslete se nad tím, co by vás bavilo, na co máte vlohy a kde byste mohli naplno využít svůj potenciál. Myslete zejména na obory, které mají z dlouhodobého hlediska budoucnost, jako je IT nebo podobné technické obory zaměřené na umělou inteligenci a automatizaci.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button