Spolupráce

4 potraviny, které vám snadno a šetrně vybělí zuby

Po krásném a zářivém úsměvu touží velká spousta lidí. Každodenní čištění pomocí kartáčku a zubní nitě je nepochybně základním krokem k dosažení tohoto cíle, pokud si však často dopřáváte kávu nebo červené víno a ještě k tomu třeba i kouříte, můžete mít sice zdravý chrup, ale jeho odstín určitě nebude tak zářivý, jak byste si přáli. V mnoha případech však může za zažloutlé zuby i genetika, která je jedním z hlavních důvodů, proč lidé každoročně utrácejí desetitisíce za drahé přípravky a speciální procedury, díky nimž se alespoň přiblíží jasně bílým zubům.

Drahé přípravky a některé procedury vám zuby sice vybělí o několik odstínů, ale na druhou stranu vám mohou poškodit zubní sklovinu, a to zejména při jejich časté aplikaci. Naštěstí existuje několik potravin, které vám zuby vybělí také, ale s tím rozdílem, že vás budou stát jen pár korun. Většinu z nich koupíte v jakémkoliv supermarketu(1), a když to s jejich používáním nebudete přehánět, dosáhnete perfektních bělících účinků(2) bez poškození vaší zubní skloviny.

1. Kokosový olej

S kokosovým olejem se pojí tradiční indiánská praktika, jejímž cílem je odstranění nežádoucích toxinů z těla. Spočívá v tom, že si dáte do úst zhruba lžíci kokosového oleje a převalujete si ho v ústech zhruba 15 až 20 minut. Olej na sebe naváže baterie, které by se jinak proměnily v zubní plak a kvůli němu by pak vaše zuby mohly vypadat nažloutle. 

Ústa si následně důkladně vyčistěte kartáčkem a vypláchněte, aby v nich nezůstaly zbytky nečistot, které na sebe olej navázal. Jedná se o snadný postup, který vám může pomoci nejen s odstínem vašich zubů, ale také se záněty ústní dutiny. Kokosový olej navíc momentálně najdete v akci v akčním letáku Tesco(3), takže vás nevyjde ani nijak draho. 

2. Jedlá soda

Další potravinou se silným bělícím účinkem je jedlá soda. Právě díky této vlastnosti, společně s její schopností pohlcovat pachy, se jedlá soda často používá při výrobě běžných zubních past. Když si malé množství nanesete na kartáček a vyčistíte si s ní svůj chrup tak, jak jste zvyklí, postupem času se můžete zbavit povrchových skvrn na zubech. Mimo to vám v ústní dutině vytvoří zásadité prostředí, a tak zabrání množení bakterií. Jelikož jsou její účinky především abrazivní, nedoporučuje se ji používat k bělení zubů příliš často, aby nepoškodila vaši zubní sklovinu. 

3. Jablečný ocet

Vědecké studie potvrdily, že zuby dokáže vybělit také jablečný ocet. Aktivní složkou je v tomto případě kyselina octová, která taktéž dovede efektivně zabíjet bakterie. Stačí smíchat malé množství jablečného octa s vodou, pár minut si s tímto roztokem propláchnout ústní dutinu – tak jako s ústní vodou – a poté ji několikrát důkladně vypláchnout vodou. Mějte na paměti, že se jedná se o velmi silnou látku, která by při nesprávném užívání mohla rozpouštět zubní sklovinu. Proto tento roztok v žádném případě nepoužívejte každý den a nepřehánějte to ani s délkou vyplachování.

4. Kurkuma

Jestliže jste někdy navštívili pravou indiskou restauraci, ve které skutečně pracovali indové, určitě jste si všimli jejich zářivě bílých zubů. Tajemstvím však není pouze kontrast s jejich tmavší barvou pleti, ale také to, že ve své kuchyni hojně využívají kurkumu. Studie její bělící účinky sice zatím ještě nepotvrdily, avšak spokojení uživatelé ano. Stačí si vyrobit jednoduchou domácí pastu(4), která se skládá z půl lžičky mleté kurkumy, půl lžičky jedlé sody a lžičky kokosového oleje. Postup je snadný – všechny ingredience důkladně smícháte a vzniklou pastou si jednou za pár dní vyčistíte zuby. Pokud vám zbyde, uschovejte ji do lednice, aby vám co nejdéle vydržela.

(1) Nabídka v kategorii supermarkety – Kimbino.cz

(2)7 Simple Ways to Naturally Whiten Your Teeth at Home – healthline.com

(3)Akční leták Tesco – Kimbino.cz

(4)DIY Turmeric Whitening Paste – Askthedentist.comProhlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button