Spolupráce

Jak na jizvy po akné? 

Některé jizvy vám mohou přinést věhlas – své by mohl vyprávět třeba takový Harry Potter – jiné vám mohou dokonce zajistit pracovní nabídky, jako třeba Seanovi Beanovi po zranění vroce 1992. Smutnou pravdou ovšem je, že zrovna jizvy po akné vám zajistí tak nanejvýš snížené sebevědomí. Pojďme se tedy podívat, co pomáhá na jizvy po akné, nebo jak se jich dokonce můžete natrvalo zbavit.

Jizvy po akné jsou problematické nejen fyzicky, ale i emočně. Podívejme se na výhody a nevýhody několika metod, které mohou pomoci na cestě k hladší a zdravější pleti.

Krém na jizvy po akné

Jednou z nejpopulárnějších metod je použití krémů určených k redukci jizev. Tyto přípravky obvykle obsahují složky, jako je:

  • Vitamin E – jde nejen o důležitý antioxidant podporující funkci vícero orgánů v lidském těle, ale také zklidňuje podrážděnou pokožku a urychluje tak hojení jizev po akné.
  • Kyselina hyaluronová – látka, která nejen zvyšuje pohyblivost kloubů a zmírňuje pocit suchých očí, ale také perfektně hydratuje pokožku a dokáže redukovat i ty nejhlubší vrásky a jizvy po akné.
  • Kolagen – patří mezi nerozšířenější bílkoviny v lidském těle, jde totiž o základní „stavební materiál“ mnoha tkání, jako jsou kosti a pokožka.

Při pravidelném a správném používání mohou krémy na jizvy po akné pomoci zlepšit texturu pokožky a snížit výraznost jizev. Je však důležité mít reálná očekávání a obrnit se trpělivostí, protože viditelné výsledky se dostaví až po několika týdnech, nebo dokonce měsících. Nebo také vůbec, zejména v těžkých případech akné, kdy vznikají hluboká a rozsáhlá zjizvení. V takovém případě je vhodné léčbu prokonzultovat s odborníkem (dermatologem), který na základě vašeho zdravotního stavu doporučí účinnější metodu.

Jizvy po akné – léčba laserem

Pro ty, kteří hledají rychlejší a účinnější metodu, je odstranění jizev po akné laserem vynikající volbou. Laserová terapie dokáže zvýšit tvorbu nových buněk a stimulovat produkci kolagenu, což napomáhá vyhlazení jizev (viz výše). Existují dva hlavní typy laserové terapie:

  • Ablativní – odstraní tenkou vrstvu pokožky.
  • Neablativní – laser působí hlouběji, aniž by odstranil vrchní vrstvu.

Oba typy mají své výhody a nevýhody, a je důležité konzultovat s dermatologem, který vám poradí nejvhodnější možnost pro váš typ pleti. V obou případech jde o zcela bezbolestný zákrok, který okamžitě nastartuje regenerační procesy ve vaší pokožce. Mezi jeho výhody patří kromě relativně rychlé doby hojení (cca 1 týden) i sjednocení barevného tónu vaší pleti a zjemnění pórů. Zákrok doporučujeme podstoupit mimo období s vyšším slunečním svitem, ideálně tedy v zimních měsících. Tato metoda přináší výsledky rychleji, ale je výrazně nákladnější.

Mikrojehličkování

Jde o zákrok, kdy lékař vytvoří v kůži velmi jemné a mělké kanálky (0,1 až 2 mm). Díky tomu se nastartuje proces obnovy pokožky a stejně jako v předchozím případě se stimuluje tvorba kolagenu a regenerace buněk. Zákrok je vhodný pro všechny typy pokožky, a kromě zlepšení stavu jizev po akné navíc omlazuje a napíná kožní tkáň, což přispívá k mladšímu vzhledu.

Mezi výhody zákroku patří skutečnost, že se nemusí opakovat (stačí jedno sezení), zcela minimální bolestivost (před zákrokem se na pokožku nanese silný znecitlivující krém), vyhlazení nerovností a zlepšení textury pleti, a především dlouhotrvající efekt. Rekonvalescence však trvá delší dobu než v případě odstranění jizev po akné laserem (až 14 dní), ovšem i v tomto případě je vhodné zákrok absolvovat v zimních měsících.

Jakou metodu redukce jizev po akné zvolit?

V první řadě vám doporučíme, jaké metody rozhodně nevolit – neřiďte se „babskými radami a zaručenými návody, které slibují maximální efekt odstranění jizev po akné za minimální náklady. Nejenže nefungují, ale mohou vám pleť ještě více poškodit. Citron, vejce, skořice a zázvor patří do sladkého pečiva, nikoliv na váš obličej.

Než se rozhodnete pro konkrétní metodu, je důležité váš stav prokonzultovat s odborníkem. Ten vám doporučí nejlepší přístup v závislosti na vašem typu pleti, jizev a na vašich finančních možnostech. Po zákroku nezapomeňte dodržovat pokyny lékaře.

Jde to!

Odstranění jizev po akné není nemožný úkol. S dostatečnou péčí, trpělivostí a správným vedením odborníka skutečně můžete dosáhnout hladší a zdravější pleti. Při výběru metody pamatujte na individuální charakteristiky vaší pleti i finanční možnosti.

Zdroj náhledové fotografie: dimid_86 / Shutterstock.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button