Spolupráce

Příčiny, léčba i prevence bolesti krční páteře

Bolí vás často krční páteř a pravidelně se k ní přidávají také další příznaky? Protože tato bolest může být někdy velmi nepříjemná a negativně se odrazit na vašem každodenním životě, začněte s ní bojovat. Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti krční páteře, jak ji předcházet a léčit?

Co nejčastěji způsobuje bolest krční páteře

Mezi nejčastější spouštěče řadíme:

 • málo pohybu nebo naopak příliš mnoho,
 • sedavé zaměstnání,
 • nadváhu a obezitu,
 • příliš stresu.

Někdy může za bolest také úraz a úzce spolu souvisí také blokáda krční páteře a psychosomatika.

Akutní a chronická léčba krční páteře

Jak se zbavit bolesti krční páteře? Odpovědí na tuto otázku existuje hned několik. Záleží totiž na tom, zda se jedná o bolest akutní či chronickou. Akutní vystřeluje do jednoho místa a do měsíce odezní.

Zatímco chronická bolest trvá třeba i půl roku a provázejí ji další projevy:

 • brnění rukou od krční páteře,
 • brnění rtů od krční páteře,
 • bolesti v krku od krční páteře,
 • pocit na omdlení od krční páteře,
 • tlak v krku od krční páteře.

paměťová pěna

Zablokovaná krční páteř: příznaky a léčba

Máte pocit, že jste ráno vstali z postele špatnou nohou? Máte zablokovanou krční páteř a otočení hlavy je pro vás noční můrou? První pomocí v takovém případě je gelový sáček, co ohřejete v mikrovlnné troubě a opatrně přiložíte na postižené místo. Díky teplu bolest povolí a vy tak brzy pocítíte úlevu.

Jestli se s bolestí ale probouzíte pravidelně, chtělo by to změnu postele, konkrétně tedy samotné matrace. Kvalitní matrace totiž kopíruje tvar vašeho těla a dovolí vám celou noc strávit v příjemné poloze, takže neriskujete žádné zablokování krční páteře ani přeležení.

Vhodná matrace, deka a polštář jako prevence zablokování krční páteře

Správná matrace vám během spaní dodá potřebnou oporu. Kterou si ale pořídit? Zdravý spánek vám zajistí:

 1. pěnové matrace,
 2. pružinové matrace,
 3. latexové matrace.

Záleží na preferencích každého z vás. Pěnová matrace se krásně přizpůsobí tělu, pružinové jsou oblíbené díky své dlouhé životnosti a latexové skvěle drží tvar. Ruku v ruce s matracemi jdou také přikrývky a polštáře a oblíbeným společníkem v posteli je také anatomický polštář.

protahování

Prevence bolesti? Cvičení na krční páteř

Nejlepším způsobem, jak se vyvarovat bolestem krční páteře, je cvičení. Abyste si osvojili ty správné cviky, navštivte fyzioterapeuta, jenž vás je naučí. Nelze totiž poradit univerzální cvičení, které by ulevilo všem, protože každému vystřeluje bolest jiným směrem a v jiné intenzitě. Proto se návštěva odborníka rozhodně vyplatí a vzápětí přinese úlevu.

Co pomáhá proti nesnesitelné bolesti

Někdy může být bolest krční páteře a ramen natolik neúnosná, že vám přijdou vhod léky na uvolnění krční páteře. Trpíte-li akutními či chronickými bolestmi často, určitě se se vaší domácí lékárně nějaké léky na uvolnění vyskytují. Aby se pro vás ale k užívání těchto léků nestalo rutinou, začněte svým potížím předcházet cvičením a neváhejte navštívit ani ordinaci svého praktického lékaře.

Nyní již víte, jak na prevenci, čemu se vyvarovat, na co se naopak zaměřit a jaké má zablokovaná krční páteř příznaky. Trpíte-li bolestí pravidelně, pořiďte si nahřívací gelové sáčky jako první pomoc a najděte si fyzioterapeuta, který vám doporučí osvědčené cviky, co vám pomohou bolestem a zablokování předcházet. Neléčené potíže s krční páteří totiž mohou vyústit až v její trvalé poškození.

Zdroj obrázků: Shutterstock

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button