Spolupráce

Chcete bez problémů sportovat? Průvodce totální endoprotézou kolene (TEP)

Chystáte se podstoupit totální endoprotézu kolene a potřebujete získat více informací? Zajímá vás, jak probíhá příprava, operace a jak se dostat rychleji do formy? V našem průvodci se dozvíte, co vás čeká a jak probíhá domácí rehabilitace.

Předoperační vyšetření

Před operací proběhne několik vyšetření – laboratorní screening, prohlídka kardiovaskulárního aparátu, a nakonec zjištění případných infekčních fokusů (gynekologické potíže, močové cesty, zuby). Některým pacientům se musí provést odběr krve (autotransfuze), který se po skončení operace opět vrátí pacientovi do těla. Všechny výsledky předoperačních vyšetření odevzdáte v místě, kde operace proběhne. Na základě výsledku se provede ambulantně anesteziologické vyšetření. Paté se domluví termín operace.

Co zabalit do nemocnice

Do nemocnice si vezměte obvyklé hygienické potřeby, léky a věci, které vás na lůžku zabaví (kniha, noviny, sudoku). Léky přineste v originálním obale a předejte sestře. Cennosti a peníze nechte doma.

Vezměte si tyto hygienické potřeby:

  • Kartáček, pasta na zuby, mýdlo
  • Ručníky (min. 2x), žínky (min. 2x)
  • Ponožky, spodní prádlo, pyžamo
  • Boty s protiskluzovou podrážkou
  • Brýle, čočky

Hospitalizace

Než budete hospitalizováni, tak v přijímací kanceláři sepíšete osobní údaje a podepíšete souhlas s operací. Následně budete odeslání na ortopedické oddělení, kde předáte rentgenové snímky a předoperační zprávu (jsou tam výsledky předoperačních vyšetření). Zpráva nesmí být starší, než 3 týdny, a rentgenové snímky starší jak 3 měsíce. Lékař vám vysvětlí průběh operace a převezme výsledky krevních testů a EKG. Pak už jenom podepíšete informovaný souhlas s léčebným postupem, operací, nahlížením do dokumentace, podáním anestezie, lékařským vyšetřením a provedením autotransfuze.

Předoperační pokoj

Na pokoji vám sestřička vysvětlí, jak to chodí na oddělení a kde jsou toalety. V případě otázek vám je k dispozici.

Předoperační příprava

Předoperační příprava probíhá jeden den před operací. Oholí se operační pole a odlakují nehty (kvůli bezpečnosti). Je také možné provést klyzma pomocí přípravku YAL. Poslední jídlo je oběd, s výjimkou diabetiků, ti dostanou také večeři. Pít a kouřit můžete do půlnoci, od půlnoci už musíte obě aktivit úplně omezit. Po operaci vás převezou (s vašimi věcmi) na JIP.

Anesteziolog

Ještě před operací vám anesteziolog vysvětlí, jak bude anestezie probíhat a jaká má rizika. Zhodnotí výsledky a závěry interní zprávy, a pokud to bude nutné, tak předepíše zklidňující premedikaci.

Den operace

V den operace si umyjete celé tělo, necháte si změřit tlak a zavést permanentní močový katetr. Do žíly vám budete zavedena plastová kanyla, kterou vám bude podána premedikace. Při operaci je možné mít naslouchátko, ale čočky a zubní protézu musíte vyndat.

Co vás čeká po operaci?

Po operaci je nutné provádět pravidelnou a pomalou rehabilitaci. Abyste nácvik pohybu zvládli rychleji a bezpečněji, půjčte si motodlahu na koleno. Díky motodlaze bude váš návrat ke sportu urychlen.

Na jaké otázky o totální endoprotéze kolene (TEP) se pacienti nejčastěji ptají? Kdy je nutné podstoupit operaci a jak dlouho operace trvá? Všechny důležité informace najdete v komplexním přehledu jak na totální endoprotézu kolene.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button