Spolupráce

Proč je důležité vědět vaše BMI, než začnete cvičit?

Nadváha a obezita je problémem na celém světě. Díky současným trendům je pro mnohé prakticky nemožné jít cvičit a pokud nevedete děti už od útlého věku k pohybu, později s tím těžko něco svedete! Mezi dětmi a adolescenty se obezita výrazně zvýšila po nástupu covidu a zrušení sportovních kroužků v rámci nákladů na energie. Ale i to se dá řešit…

Charakteristika korpulence – nadváhy, vysoké tělesné hmotnosti

Nadváha ještě není úplně strašný případ s váhou, ale je potřeba ho řešit. Obvykle stačí jen změnit jídelníček. Ale jakmile přejdeme na stupeň obezity – což je velké nahromadění tuku, je potřeba se podívat na skutečné viníky (a těch je hned několik!). Lidé se neustále ptají „Jak zhubnout“, ale faktem stále zůstává, že každý musí přijít na vlastní techniku. Všichni jsme unikátní a na každého zabírá něco jiného.

Obvyklí viníci přibírání:

  •       Přejídání
  •       Jezení v pozdních hodinách
  •       Nevyvážená a nepravidelná strava
  •       Genové predispozice
  •       Stres – vysoká hladina kortizolu
  •       Úmyslné odmítání jídla – tělo si vytváří zásoby
  •       Nedostatek pohybu
  •       Deprese
  •       Léky
  •       Stárnutí
  •       Závislost na cukru

Proč byste měli znát své BMI?

Zkratka BMI (Body mass index) označuje index tělesné hmotnosti a používá se jako měřítko obezity. Index se vypočítává vydělením tělesné hmotnosti v kilogramech a výšky daného člověka, a to celé umocněné na druhou. Pokud nejste zdatní v matematice, práci za vás odvede BMI kalkulačka, u komerčních webů jako je KetoDiet.cz se dozvíte i následné doporučení. Dokonce není potřeba se ani děsit při vysokých hodnotách. Já obecně mám BMI 25, ale na bližších tělesných testech mi bylo zjištěno, že mé tělesné proporce jsou v pořádku. Zkrátka svaly váží více než tuky. 😉 

BMI Kategorie
Méně než 18,5 Podváha
18,5 – 24,9 Optimální váha
25 – 29,9 Nadváha
30 – 34,9 Obezita 1. stupně
35 – 39,9 Obezita 2. stupně
40 a více Obezita 3. stupně

Díky přehledu o vlastním BMI budete přesně vědět, jak si vaše tělo vede po zdravotní stránce. Je to velmi důležitá informace nejen pro zkušené fitness nadšence, kteří chtějí pravidelně zlepšovat svou postavu, ale také pro všechny ty, kteří touží být zdraví a chtějí být v dobré kondici. BMI vám může poskytnout informace o vašem současném stavu. Pokud jste zadýchání pokaždé, když se začnete trochu hýbat nebo při chůzi do kopce je vaše kondice na nule. A v případě, že je vaše číslo nad 25 BMI, pak musíte toto číslo snížit.

Jak byste měli přistupovat k obezitě?

Obezita je od nynějška plně klasifikována jako nemoc, která se ovšem pod dohledem odborného lékaře dá vyléčit. Obezita je jiný druh nemoci a je potřeba k ní přistupovat se vší vážností a respektem. Nebojte se prodiskutovat svůj zdravotní stav s lékařem, který po zhodnocení vaše stavu nabídne řešení. Většinou jde o úpravu jídelníčku, více pohybu a výživové doplňky. Rozhodně se nedívejte na rady různých influencerů a rádoby rádců na internetu. V případě, že chcete opravdu začít pracovat na své váze, podívejte se na tipy jak zhubnout.

Vyřešte jídelníček

Bez správného jídelníčku bohužel nic nespravíte. Vyvážená a pevná strava je základem. K sestavení optimálního poměru živin můžete využít rad lékaře nebo se obrátit na specializované weby, kde jsou i výživoví poradci. 

Zdravé stravování

Cvičení při obezitě

Pokud se rozhodnete pro pravidelné cvičení, vždy platí pár pravidel! Zaprvé dělejte sporty, které tolik nezatěžují vaše klouby. Když posloucháte všude kolem sebe, jak lidé chodí běhat a že vy byste měli také začít kašlete na ně. Pokud byste začali běhat, odnesly by to vaše klouby a dopadli byste opravdu špatně. Místo běhu začněte s 15minutovými procházkami a postupně přidávejte. V létě choďte plavat do místního rybníku nebo jiného přírodního koupaliště. Jinak během roku si zařiďte permanentku do plaveckého bazénu, zeptejte se na kurzy vodního aerobicu.

Dále přichází v úvahu pomalu začít začleňovat i jiné sporty, jako je jízda na kole nebo na rotopedu, veslování, běhání na lyžích či eliptickém trenažéru. Jak vidíte, máte z čeho vybírat. A za žádných okolností nepodceňujte dobu cvičení – poznejte výhody cvičení po ránu a dodržujte pravidelnost tréninku.

Dalším zásadním pravidlem je, že musíte začít pomalu a přidávat další pohyb po trochách. Jakmile na sebe uvalíte celou hromadu cviků a sportů, přestane vás to bavit. Celý pohyb by měl být o zábavě, a ne o povinnosti. Přestaňte myslet na okolí, přijměte sami sebe, zhodnoťte jídelníček a odhodlejte se cvičit – jedině takto utvoříte cestu s jasným cílem. Ovšem, to jak se cesta bude vyvíjet, je jen na vás…

Zdroj náhledových obrázků: Unsplash

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button