Spolupráce

Jaké zlozvyky mají Češi nejčastěji?

Není nic nového, že jsme často označováni za “Národ Švejků”. Někdo toto tvrzení se smíchem potvrzuje, jiný se cítí naprosto pohoršen a dotčen. Ať už se řadíte do jakékoliv skupiny, faktem je, že jsme si tohle označení vysloužili docela právem…bohužel. Kromě charakterových vlastností, které postava Švejka ztělesňuje a paroduje, je jeho výrazným rysem hold veškerým českým pochutinám jako jsou pivo, uzeniny a tučné jídlo. Zkrátka životní styl, nad kterým by se pohoršil nejeden kardiolog. Průměrný Čech podle výzkumů tento trojboj ještě podpoří užíváním závratného množství tabákových výrobků.

Jste to, co jíte

Čísla mluví jasně a zvěst o naší zálibě v nezdravém životním stylu tak rozhodně není jen mýtem, který se o nás po světě šíří. Pomineme-li naši tradiční kuchyni, na kterou sice nedáme dopustit, zato je pro mnoho Čechů vykoupena žlučníkovými záchvaty, obecně máme poměrně silnou tendenci inklinovat k nadměrné konzumaci alkoholu a tabáku. Není tak asi třeba dodávat, že tento životní styl si někde musí vybrat svou daň. Tou je ve velké většině případů obezita. Ta často později vede ke vzniku takzvaných civilizačních chorob jako jsou kardiovaskulární a neurologická onemocnění. To nejsou příliš optimistické vyhlídky. Pokud se tak v tomto životním stylu poznáváte, je nejvyšší čas si sáhnout do svědomí.

Důležité je začít

Ano, zní to jako klišé, ale klíčem k předcházení zmiňovaným chorobám je opravdu správná životospráva. Není proto nic jednoduššího než se kriticky podívat na to, jak žijeme. Důležité je ale začít a platí obecné pravidlo, čím dřív, tím líp.

Hledejte rovnováhu

Mnoho z vás si však nyní možná klade onu otázku „KDE ZAČÍT?“. Ideální je začít pozvolna, ale holisticky. Tím máme namysli nepodcenit žádnou z oblastí. Postupně tak můžete začít do vašeho běžného jídelníčku zařazovat zdravější recepty, se kterými vám poradí například internet. Dostatečná míra pohybu je další z klíčových bodů. A teď ta náročnější fáze. Do vašeho nového životního stylu musíte nejen mnoho nového zařadit, je třeba z něj postupně i vyškrtnout zvyky, které naše tělo a organismus pomyslně táhnou dolů. Je třeba se tak postavit čelem k naší zálibě pro alkoholické nápoje a tabák. Sklenička vína jednou za čas neuškodí, není však dobré, aby se jednalo o příliš pravidelný zvyk. Zkuste si proto více hlídat kolik alkoholu vypijete a jednou za čas si od něho úplně dejte pauzu. To stejné platí i pro tabákové výrobky. Tento „detox“ však bývá o poznání náročnější.

Zkouška vůle

Náročné se však nutně nerovná nemožné. Rozhodně se najdou i jedinci, kteří oplývají nezlomnou vůlí a odhodláním učinit změnu. Pokud tak toužíte po změně, ale zároveň pro vás není jednoduché se bez denní dávky nikotinu vypořádat, není nic snadnějšího než se porozhlédnout po méně škodlivé variantě. Ty se v poslední době silně rozmáhají a najít tu správnou by tak měla být hračka.

Ať žijí technologie

Váš oblíbený rituál tak stačí akorát trochu pozměnit a klasické výrobky nahradit například za zařízení na zahřívaný tabák. V současnosti se velké oblibě těší například Pulze. Tato zařízení díky inovativní technologii nahrazují proces hoření pouhým nahřátím. Díky tomu nedochází k uvolňování škodlivých látek jako je:

  1. Oxid uhelnatý
  2. Dehet

Právě tyto látky bývají často označovány za hlavní toxické složky. Díky jejich absenci tak dochází ke snížení škodlivosti až o 80%. Pulze nahrazením procesu spalování také řeší problém se:

  • Žloutnutím zubů a nehtů
  • Zápachem oblečení
  • Obtěžováním okolí

Pokud jste se tedy rozhodli vydat na cestu k zodpovědnějšímu životnímu stylu, je dobré být důsledný, ale zároveň brát ohledy na své tělo.

Autor: Elena Gotfried

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button