Spolupráce

Jak na bolest v krku

S nástupem podzimu a zimy nás začnou trápit také rýma a bolesti v krku. Většina bolestí v krku je způsobena viry, ale hrdlo může být také bolestivé v důsledku kouření, alergií, vzduchových dráždivých látek (jako je znečištění, klimatizace) nebo pokud jsme příliš namáhali hlasivky. Méně často jsou bolesti v krku způsobeny bakteriemi nebo bakterie nasednou na viry kolonizované hrdlo a způsobí bakteriální superinfekci. Bolest v krku, která je způsobena bakteriemi bývá vážnější a mnohem bolestivější. Také vyžaduje návštěvu lékaře.

Jak zjistím, že moje bolest v krku je způsobena bakteriemi?

Virové bolesti v krku jsou obvykle doprovázeny příznaky, jako je výtok z nosu, vodnaté oči nebo kašel. Bolesti v krku způsobené alergií obvykle doprovázejí příznaky jako kýchání, červené oči nebo svědění nosu, očí a úst. Bolest v krku způsobená znečišťujícími látkami se obecně zlepší, jakmile je příčina odstraněna, ať už je to kouření nebo špatný vzduch.

Bakteriální bolesti v krku mají tendenci se vyskytnout náhle a častěji postihují děti ve věku od pěti do patnácti let než dospělé. Typ bakterií zvaných Streptococcus pyogenes je nejčastější příčinou bakteriálních bolestí v krku. Streptokok je velmi nakažlivý a může být přenášen z člověka na člověka kašlem, kýcháním a úzkým kontaktem. Velmi zřídka se bakterie mohou přenášet i potravou. Pokud má někdo ve vaší domácnosti v krku streptokoka, existuje šance jedna ze čtyř, že se během dvou až sedmi dnů také nakazíte. Streptokokové infekce hrdla také bývají popisovány jako velmi závažné bolesti v krku a příznaky přetrvávají mnohem déle než bolest v krku kvůli jiné příčině. Bolest v krku při polykání, kdy polykání je obzvláště obtížné a mandle a zadní strana hrdla jsou jasně červené a oteklé. Mohou se objevit další příznaky, jako je horečka a bolest hlavy a lymfatické uzliny v krku mohou být oteklé a citlivé. Děti mohou cítit nevolnosti nebo také zvracet. Pokud máte podezření na bakteriální infekci streptokokem, okamžitě vyhledejte Většina lidí se plně zotaví, pokud jim podají antibiotika brzy po infekci. Pokud se streptokoková angína neléčí, může vést k zánětu středního ucha, vyrážce, revmatické horečce (zánětlivé onemocnění, které může způsobit trvalé poškození srdce a také ovlivnit mozek, klouby a kůži), otravě krve, onemocnění ledvin a infekce kostí. U léčby streptokokové angíny jsou lékem první volby antibiotika.

Co pomáhá na bolest v krku?

Léčba bolesti v krku může obsahovat látky proti bolesti, pastilky na bolest v krku, místní anestetika, antibakteriální přípravky, přírodní produkty se zklidňujícími vlastnostmi, kombinaci všech těchto látek. Současně bychom se měli snažit podpořit naši imunitu a pokud máte na bakteriální infekci předepsaná antibiotika, nezapomeňte současně užívat laktobacily.

Přírodním lékem na bolest v krku je například med, protože působí jako přírodní antibiotikum. Na úlevu od bolesti v krku pomáhá také kloktání slané vody. Mezi další přírodní prostředky, které mohou uklidnit bolest v krku, patří zimolez, šalvěj, echinacea a zinek. Nezapomeňte také na Priessnitzův obklad. Malým dětem může od bolestí ulevit i lízání nanuku, či cucání kostky ledu.

Protizánětlivé látky, jako je ibuprofen, pomáhají dočasně snížit zánět a zmírnit bolest. Při bolestech v krku a problémech s hlasivkami pomáhají kalciové injekce či doplňky stravy obsahující kalcium.

Naše osvědčené tipy při bolesti v krku:

Tantum Verde

Tabletky Tantum Verde Eucalyptus jsou pastilky určené k pozvolnému rozpuštění v ústech. Léčivá látka benzydamin hydrochlorid má výrazné protizánětlivé a bolest tlumící účinky. Po podání přípravku přímo na zanícenou tkáň se dostaví účinek za krátkou dobu a potíže ustoupí. Pastilky jsou účinné při léčbě zánětlivých procesů spojených s bolestí v ústní dutině a v krku. 

Mucodual sirup

Mucodual sirup pomáhá zmírňovat příznaky suchého kašle a zklidňuje nutkání ke kašli. Zklidňuje podrážděnou a zanícenou sliznici v ústech a hltanu a zmírňuje bolest v krku. Působí jako utišující a zklidňující přípravek s obsahem látek přírodního původu, který vytváří ochranný film nad senzorickými receptory v krku.

TEREZIA FreeAngin spray na bolest v krku

FreeAngin sprej se používá ke zmírnění podrážděné sliznice ústní dutiny a hltanu. Napomáhá k udržení vlhkosti a elastičnosti sliznice a zmírňuje nepříjemný pocit bolesti v krku.

Neo angin junior lízátka pro děti

Lízátka Junior-angin proti bolesti v krku jsou zdravotnický prostředek určený k ochraně sliznic ústní dutiny a hltanu, především při bolestech v krku.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button