Spolupráce

Čistota vody v přehradách: Vykoupeme se letos v přírodě?

Voda v krajině, její udržení i meteorologické předpovědi na léto nechávají jen málokoho klidným. Proto vyvstává zásadní otázka – budou české přehrady a přírodní koupaliště i letos vhodné ke koupání?

Letošní dovolená bude u mnoha rodin tuzemská

Kvůli letošní pandemii koronaviru jsou zatím letní plány většiny místních obyvatel nejasné. Koupání v moři, šnorchl a cestovní pojištění budeme v nejhorším případě řešit až příští rok. Co ale s načatou letní sezónou? Vykoupat se můžete v některé z českých přehrad nebo koupališť – bude-li však dost čisté vody.

Jak moc je znečištěná voda v nádržích a přehradách?

Ministerstvo zemědělství ČR nedávno uvedlo, že plánuje výstavbu více než 30 nových vodních nádrží, které Česku údajně pomohou v boji se suchem. Současné vodní nádrže však mnohdy plní relaxační funkci pro tuzemské obyvatele. Problémem bývá brzké pomnožení sinic, kterým se daří hlavně v teplých letních dnech. Další nepříjemností může být znečištění kanalizačními vodami či splašky zbytků hnojiv z polí a zemědělských ploch. Koupání v nádržích se zkaženou, odpadní nebo sinicemi zamořenou vodou může citlivějším jedincům, těhotným ženám a dětem způsobit vyrážky, záněty a zažívací potíže.

82 % českých nádrží obsahuje čistou vodu

Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) minulý rok potvrdila neustále se zvyšující kvalitu vody v Česku. Za posledních 10 let vzrostl počet oblastí s výbornou kvalitou vody o 19 %, tedy na 82 % z celkového množství 153 testovaných lokalit. Výrazně se vyčistila také přírodní voda v rakouských nádržích (97 % čistých nádrží), avšak na Slovensku naopak došlo k meziročnímu zhoršení (v roce 2018 zde bylo jen mírně přes 50 % čistých nádrží).

Zvyšující se čistotu vody způsobilo hlavně dlouhodobé a pečlivější čištění odpadních vod i dodržovaní pravidel na ochranu čistoty vodních toků. Již 50 let se naštěstí kvalita tuzemských vod neustále zvyšuje.

Nebojte se koupání v přírodě

Letošní léto ve znamení tuzemských dovolených nejspíše přispěje k vyšší návštěvnosti městských i přírodních koupališť. Zatímco kvalita vody dlouhodobě stoupá, problémy někde dělají přemnožené sinice. Obecně lze ale říci, že více než čtyři pětiny všech českých nádrží jsou pro koupání alespoň na začátku sezóny bezpečné. Doufejme, že i přes letní sucha bude v nádržích dostatek kvalitní vody nejen k osvěžení.

Podobné články

Back to top button