Spolupráce

Myslíte také na zdraví vašeho počítače? Zkontrolujte, zda váš antivirový program skutečně dělá svou práci

Stejně jako pečujeme o zdraví svého těla, měli bychom věnovat pozornost také zdraví našeho počítače. V dnešní době jej totiž většina lidí používá k řadě velmi důležitých úkonů jako je třeba komunikace s úřady nebo přístup do internetového bankovnictví, a je proto zcela nezbytné zajistit, aby byl počítat chráněn před možnou krádeží citlivých dat. Jak si v tomto ohledu stojí ten váš? Používáte antivirový program, bezpečná hesla a víte, jak rozpoznat možnou krádež dat?

Chraňte svá citlivá data

Samozřejmostí by mělo být používání internetového bankovnictví pouze na vaše osobním počítači, který je také dobře chráněn. Kvalitní zabezpečení počítače maximálně omezí riziko, že škodlivý počítačový program ukradne vaše hesla a vy budete muset za pár dní řešit nepříjemné problémy s „vyluxovaným“ účtem. Základní ochranou je spolehlivý antivirový program. Nestačí však mít jej jen nainstalovaný – zcela klíčovou roli hraje i jeho pravidelná aktualizace, aby měl program stále přehled o nejnovějších virech a poskytoval skutečně efektivní a ochranu.

Nenechte viry působit

Dále je dobré, aby na vašem počítači byla firewall ochrana, která kontroluje, aby komunikace mezi počítači probíhala podle určitých pravidel. Zabrání vám vstupovat na weby, které mohou být potenciálně nebezpečné a upozorní vás na možné riziko. Chybět by neměl ani antispyware, tedy ochranný program, který kontroluje data přicházející do počítače. Zároveň také vyhledává škodlivý software a zabraňuje vniknutí virů, které včas rozpozná. Řada takových programů je dnes zdarma, případně není problém zaplatit si placenou verzi, která většinou stojí pár set korun ročně. Taková verze většinou obsahuje komplexní balíček služeb, na rozdíl od omezených služeb volně přístupných softwarů. Chcete-li tedy mít skutečně spolehlivou ochranu na všech frontách, vyplatí se do balíčku investovat.

S emaily opatrně

Obezřetně je nutné se chovat také k přílohám v e-mailu. To platí zejména tehdy, pokud odesílatele neznáte nebo emailová adresa vypadá nestandardně. Častým podvodem stále jsou hromadné emaily, které slibují snadný finanční výdělek – na takové zprávy nikdy nereagujte. Také se nedoporučuje otevírat při práci na internetu odkazy na neznámé stránky. Právě takto nejčastěji dochází k zavirování počítače, což rozhodně není nic příjemného, a hrozí dokonce ztráta všech vašich dat. Nikdy také nenahrávejte do počítače programy ze zdrojů, které nemáte prověřeny.

V řadě internetových emailových asistentů již dnes funguje ochrana proti spamu, která filtruje příchozí poštu od nevyžádaných zpráv. Je možné si v rámci antivirového balíčku zakoupit i vlastní ochranu proti spamu, ta však nefunguje na internetové emailové asistenty, ale pouze na email přímo na počítači (Outlook).

Pryč s otravnými reklamami

Aktuální problémem je také adware, který uživatele obtěžuje reklamami a vyskakovacími okny. Sám o sobě může znepříjemňovat činnost a je otravný, ale není nutně nebezpečný. Přesto občas obsahuje i spyware, a proto je dobré se je raději zbavit. Většina antivirových programů umí adware najít a upozornit na něj. Také to výrazně zvýší váš uživatelský komfort při práci na počítači, což je jistě benefit, který je velmi užitečný a praktický.

Chraňte i své děti

Antivirové balíčky často nabízí i tzv. rodičovskou kontrolu. Pokud máte děti, je to mimořádně užitečná funkčně. Můžete tak snadno kontrolovat a omezovat přístup dětí k internetu. Můžete vybrat konkrétní schválené webové stránky, které jsou pro dítě bezpečné, nebo nastavit časový limit omezující dobu, po kterou mohou děti brouzdat po internetu či využívat konkrétní aplikace jako jsou počítačové hry.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Podobné články

Back to top button