Spolupráce

Na co si dát pozor při sezónním úklidu domácnosti?

Abyste udrželi svůj domov v čistotě, musíte jej pravidelně uklízet. Někdy to však nestačí. Během zimy se v domácnosti hromadí velké množství prachu a jiných nečistot. Proto každý ví, že až skončí chladné počasí, je čas na jarní generální úklid. 

Ale co ostatní roční období? Zde je několik informací, které vám pomohou zvládnout generální úklid v různých ročních obdobích. 

Co budeme potřebovat k úklidu?

Než se vrhneme na náročný sezónní úklid bytu, řekneme si něco o tom, co k tomu potřebujeme. Je vhodné mít veškeré toto vybavení připravené předem, abyste se při úklidu zbytečně nezdržovali jeho hledáním. 

V zájmu vaší bezpečnosti byste si měli pořídit především gumové rukavice. Kromě toho byste měli mít: 

 • Houbu na čištění
 • Stěrku na okna
 • Smetáček 
 • Univerzální čisticí prostředek
 • Vysavač 
 • Houbový mop
 • Utěrky z mikrovlákna
 • Dezinfekční prostředek
 • Saponát na mytí nádobí

Tyto pomůcky vám usnadní generální úklid a pomohou udržet nečistoty pod kontrolou. Samozřejmě fungují pouze tehdy, pokud je správně používáte! Odborníci však doporučují provádět malý každodenní úklid, aby se vyhnout velkým úklidovým pracím. 

Pokud se do toho nechcete pouštět sami, můžete si tuto službu objednat u úklidové firmy. Dobré ovšem je, že jich je v Praze spousta. Hlavní je vybrat si tu, která vám bude vyhovovat a bude za výhodnou cenu. 

Jarní úklid domácnosti

Začněme všemi oblíbeným jarním úklidem domácnosti. Jaro je čas, kdy přichází teplo, kvetou kytičky a ptáci krásně zpívají. Tu náladu chceme zachovat i u sebe doma. 

Mnoho rodin používá v zimě krb, aby v domě navodily útulnost a teplo. Pokud ho máte, je vhodné začít jeho čištěním. Poté umyjte okna zvenku i zevnitř. Vyberte si na to zatažené počasí, aby čisticí prostředek příliš rychle nevysychal a nevznikaly šmouhy. Vysajte prach ze závěsů a vyperte je spolu se záclonami, abyste odstranili veškerý prach. Pokud dáváte do oken sítě, nezapomeňte nyní zalepit případné díry v nich – než se objeví brouci. 

Jarní úklid se neobejde ani bez výměny oblečení. Veškeré svrchní a teplé oblečení by se mělo vyprat nebo chemicky vyčistit. Pak je uložte do skříně a připravte si lehčí oděvy. Poté pokračujte k vysávání bytu. Ale nejen na snadno přístupných místech. Při generálním úklidu odsuňte veškerý nábytek a důkladně pod ním vysajte. 

Pokud máte garáž, vyplatí se věnovat pozornost i jí. Uložte všechny své věci, ukliďte místnost a na viditelné místo umístěte veškeré vybavení, které budete používat v teplých obdobích. A jarní úklid máte za sebou! 

Generální úklid bytu v letním období

V létě se vám samozřejmě uklízet vůbec nechce, protože je čas na procházky, výlety a koktejly při západu slunce. Váš domov však potřebuje péči více než kdy jindy. Je to dáno tím, že často otevíráme okna a v domě je ještě více prachu. Takže bez generálního úklidu se nedá obejít.

Umyjte okna, vyluxujte celý byt, dokonce i těžko přístupná místa. V létě se obvykle chladíme lahodnými nápoji přímo na pohovce a nezřídka se nám tam objeví skvrny. Podle názoru odborníků Ohayno je nejlepší nechat je vyčistit v čistírně. Můžete to udělat sami pomocí domácích prostředků nebo si najmout profesionální úklidovou firmu.  

Také umyjte všechny skříňky, otřete veškeré vybavení kuchyně a odstraňte vodní kámen a mastnotu z talířů, pánví a dalších spotřebičů. V létě se vyplatí věnovat pozornost také zahrádce nebo trávníku, aby okolí vašeho domu vypadalo reprezentativně. Nejlépe se to dělá na konci léta, aby byl dům připraven na chladné období.

Generální podzimní úklid domu

Nejlepším způsobem, jak se připravit na produktivní pracovní rok, je provést generální úklid a udělat si doma pořádek. Při podzimním úklidu nejprve vyměňte letní šatník za zimní oblečení. Vyměňte také lůžkoviny, umyjte skříně, umyjte okna, rámy a parapety. Měli byste také vyprat všechno oblečení, abyste je mohli vrátit do skříně čisté. 

V koupelně vydezinfikujte sprchový kout, vanu a toaletu. Odstraňte usazeniny z kohoutků pomocí speciálního prášku a vyčistěte také potrubí od přebytečných nečistot. Umyjte zrcadla a vyleštěte je. 

Koberec v obývacím pokoji by měl být chemicky vyčištěn, protože se tam vždy schází hodně lidí a domácí zvířata se tam ráda válejí. Otřete svítidla – pokud máte lampy s miskami, pravděpodobně najdete spoustu mrtvých brouků z léta. Je důležité odstranit je a umýt mísu. 

Ve všech místnostech vysajte podlahy a koberce. Je také vhodná doba na vyčištění samotného vysavače. Může se zdát hloupé čistit svůj čisticí přístroj, ale je to nezbytné pro kvalitní vysávání. Poté důkladně umyjte podlahy pomocí speciálního přípravku na mytí. 

Zimní úklid domova

Konečně se dostáváme k zimnímu generálnímu úklidu. Jelikož je venku chladno, je v zimě důležité věnovat pozornost drobným detailům interiéru. Musíte otřít všechny sošky, zrcadla, pracovní plochy, uklidit papíry a dokumenty na stole a dokonce vyčistit počítač a klávesnici. 

Nezapomeňte na úklid kuchyně. Bez ohledu na roční období pořád vaříme. 

 • Umyjte konvici uvnitř jedlou sodou
 • Odstraňte usazeniny z vařiče
 • Umyjte mikrovlnnou troubu uvnitř
 • Vyměňte utěrky
 • Odstraňte vodní kámen z kávovaru 
 • Vyčistěte myčku 
 • Vypláchněte odpadkový koš 

V zimě si na svátky zdobíme vánoční stromek. Někteří lidé dávají přednost živým stromům v domě. Proto se na kobercích často objevuje jehličí ze stromu. Na konci všech oslav je vhodné důkladně vysát a vyklepat koberec venku. 

Váš domov potřebuje úklid v každém ročním období. Udržujete tak svůj nábytek, spotřebiče a byt v dobrém stavu. Při nabitém pracovním kalendáři je obtížné udržovat čistotu a pořádek. Proto dnes mnoho úklidových firem nabízí generální úklid domácnosti kdykoli. Za krátkou dobu vám zajistí dokonale uklizený dům. 

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button