Spolupráce

Náplasťové stehy – jak je aplikovat a kdy je sundat?

Náplasťové stehy jsou vhodným způsobem, jak ošetřit řezné nebo tržné rány, aniž by bylo nutné šít. Výhodou také je, že pro aplikaci náplasťových stehů nemusíte k lékaři, ránu si můžete ošetřit doma.

Které rány ošetřit náplasťovými stehy?

Náplasťové stehy jsou vhodné pro malé a střední rány v místech, kde nedochází k pnutí a pohybům (nevhodná jsou tedy například místa kolem kloubů). Náplasťovými stehy můžeme ošetřit rány rovné a ploché, tedy rány, které lze snadno spojit a lze u nich předpokládat, že se budou dobře hojit.

Náplasťové stehy by naopak neměly sloužit k tomu, abyste se u závažnějších poranění vyhýbali návštěvě lékaře. Pokud si nejste jisti, zda jste ránu pomocí náplasťových stehů ošetřili správně, nebo zda je rána pro takové ošetření vhodná, je lepší lékaře navštívit. Ani lékař se nebude snažit ránu za každou cenu šít, a pokud vyhodnotí, že náplasťové stehy jsou vhodnou volbou, zpravidla jim sám dá přednost.

Nejprve si vydezinfikujte ruce

Pokud je to možné, než budete ránu ošetřovat, měli byste si dezinfikovat ruce (nemáte-li přímo dezinfekci, postačí alespoň omytí mýdlem a vodou). Na těch totiž máme přirozeně spoustu bakterií. Jejich zanesením do rány si můžete dobu hojení výrazně prodloužit. Alternativou může být nasazení sterilních rukavic, pokud je máte v lékárničce.

Zastavte krvácení

Řezné i tržné rány zpravidla mají tendenci chvíli krvácet. Nemá smysl aplikovat stehy na stále krvácející ránu, proto nejdříve musíte krvácení zastavit. K ráně přiložte sterilní obvaz či gázu a přitlačte. Pomoci může i zvednutí rány nad úroveň srdce nebo zaškrcení tlakových bodů.

Okolí rány omyjte

Protože po aplikaci stehů by se vám poraněné místo jen velice obtížně čistilo, měli byste jej očistit hned po zastavení krvácení. Okolí rány můžete omýt vodou a ošetřit dezinfekcí. Samotnou ránu čistíme jen velice opatrně, abychom nevymyli čerstvou krevní sraženinu (došlo by k obnově krvácení), případně abychom do rány nezanesli bakterie. V mnoha případech není chybou, pokud ránu samotnou vůbec nevymýváme a nedezinfikujeme. Záleží ale na podobě rány a na tom, čím byla způsobena.

Vyberte správné stehy a aplikujte je

Náplasťové stehy se vyrábějí v různých velikostech, máte-li tedy doma více variant, dle velikosti rány musíte vybrat tu správnou.

Ránu stáhneme k sobě (je vhodné, pokud vám pomůže další osoba) a aplikujeme stehy. Stehy jsou samolepicí – podobně jako klasická náplast. Ujistíme se, že rána je skutečně dobře stažená a jednotlivé náplasti dobře drží. Volitelně můžete ještě ránu na prvních několik dnů převázat obvazem.

Jak dlouho stehy nechat aplikované?

Většina ran se bude u zdravých jedinců hojit jeden až dva týdny. Po tuto dobu je tedy vhodné nechat stehy na místě. Pokud je okolí stehů znečištěné, případně některé stehy hůře drží, můžete dílčí stehy průběžně vyměňovat za nové.

Zdroj náhledové fotografie: Pexels.com

Lukáš Jirsa

Copywriter

Copywriter s očima pro SEO, který se copywritingem živí od roku 2017. Potřeby klienta jsou pro něj zásadní a proto mají jeho texty hloubku a smysl. Některé texty můžete najít na webu produktvdetailu.cz

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button