Spolupráce

Co je Long Covid?

Překonali jste covid-19 ale pořád máte zdravotní potíže? Zjistěte, co to je Long Covid a jak můžete restartovat svoje zdraví.

Co je to LONG COVID?

LONG COVID je syndrom projevující se stále trvajícími příznaky covidu-19, i když už jste negativní. Tyto příznaky vás mohou provázet i několik měsíců po vyléčení z covidu-19. Takové potíže jsou samozřejmě nepříjemné a mohou negativně ovlivňovat váš soukromý, ale i pracovní život.

Jak se LONG COVID projevuje?

Mezi nejčastější příznaky tohoto syndromu patří nadměrná únava, která neustupuje bez ohledu na to, jak dobře se vyspíte. Ta je spojená i s celkovým pocitem slabosti a někdy může dospět až k naprostému pocitu vyčerpání.

Časté jsou také bolesti svalů a kloubů, které jsou typické i pro chřipku. Kromě toho vás mohou potkat i bolesti zad, břicha a hlavy. Bolesti hlavy mohou někdy vyústit dokonce v dlouhodobé a pravidelné migrény.

Setkat se můžete také s pocitem bušení srdce a typickými příznaky covidu-19, jako je ztráta chuti a čichu, zvýšená teplota, dušnost a dlouhodobý kašel. 

Kdo je jím nejvíce ohrožen?

Vznikem syndromu jsou ohroženi všichni, kdo prodělali covid-19. Potkat může i mladé a zdravé jedince, kteří by to pravděpodobně nečekali. Přesto jsou ale skupiny lidí, u kterých je riziko větší. Patří mezi ně samozřejmě dlouhodobě nemocní, takže např. kardiaci, diabetici či osoby trpící autoimunitním onemocněním. Rizikovou skupinou jsou ale třeba i obézní lidé, kuřáci a lidé s oslabenou imunitou. 

Jak se z LONG COVIDU dostat?

Základem je dostatečný odpočinek. Dopřejte si tolik spánku a klidu, kolik budete potřebovat a zbytečně nikam nespěchejte ani se ničím nestresujte. Když se budete příliš zatěžovat, ať fyzicky, nebo psychicky, určitě si nijak nepomůžete. Důležitá je samozřejmě také zdravá a pestrá strava a dostatek tekutin.

Pomoct si můžete také podporou zdraví pravidelným užíváním doplňků stravy. Doporučujeme např. potravinový doplněk stravy Restart Covital https://www.jsemstalekost.cz/restart-po-nemoci který byl vyrobený speciálně ke zlepšení příznaků, které jsou typické i pro LONG COVID.

Podobné články

Back to top button