Spolupráce

Jak si vybrat správný glukoměr?

Cukrovkou trpí v České republice až 860 000 lidí, alespoň tak tomu bylo podle Diabetické asociace ČR v roce 2015. U některých typů totiž lidé ani dlouho neví, že onemocněním trpí. O to rychleji a agresivněji se pak může choroba projevit. Každý člověk by tak měl chodit na pravidelné prohlídky a nepřecházet drobné zdravotní problémy jen mávnutím ruky.

Řada lidí trpící cukrovkou si potřebuje pravidelně měřit cukr v krvi – někdy i několikrát denně. S tím jím pomáhá glukometr (někdy glukoměr), odběrové pero nebo lanceta na získání kapky krve a testovací proužky, na které se nanese krev a vloží do přístroje. Po vložení proužku glukoměr ukáže potřebné číslo. Přístroj je tak pro pacienty důležitý, aby věděli, kolik inzulínu si mají píchnout nebo aby věděli oni i jejich lékaři, jak se vyvíjí jejich zdravotní stav.

Zdravotní pojišťovny přispívají na glukometr 1 000 Kč jednou za deset let. Dají se sehnat přístroje pod tuto sumu, pokud ale člověk potřebuje přesnější výsledky, menší rozměry nebo další funkce, které odpovídají jeho životnímu stylu a druhu nemoci, určitě si bude muset doplatit. Jaké základní vlastnosti glukometru mohou být pro diabetika při výběru rozhodující?

  • Přístroj musí být certifikovanou zdravotní pomůckou – jedině tak je u Glukometru zajištěna potřebná přesnost měření.
  • Počet alarmů, které upozorňují diabetika na měření, by měl být dostačující. Někdo si musí měřit třikrát, někdo i víckrát denně, proto je třeba si dát pozor na to, aby měl vybraný přístroj dostatečný počet alarmů.
  • Velikost a podsvícení displeje je důležité především pro starší lidi a pacienty se zhoršeným zrakem.
  • Někteří diabetici si společně s cukrem v krvi potřebují měřit i jiné hodnoty, jako je cholesterol, kyselina močová či hemoglobin. Některé přístroje jsou tak schopné měřit dvě i více z těchto látek. Na každou z nich jsou však třeba jiné proužky. Přístroje po vložení konkrétního proužku rozpoznají, co mají měřit.
  • Intuitivní používání a velká tlačítka – to jsou vlastnosti, které ocení především starší lidé.
  • Zajímavou funkcí je také možnost hygienického vyhození proužku do koše bez nutnosti dotýkat se ho.
  • Aktivní lidé možná ocení kompaktnější přístroje, které mají například i integrovanou dobíjecí baterku. Mají ale menší displej.

Při výběru glukometru je ale třeba vždy zohlednit i cenu a možnost nákupu samotných testovacích proužků, které také mohou celou investici ještě více prodražit. Naštěstí ale výzkum cukrovky stejně jako měření cukru v krvi neustále postupují. Je tak možné, že do budoucna už k samotnému měření ani krev nebude potřeba a cukrovkáři si budou moci snadno zjistit hladinu cukru v krvi například díky speciálnímu dočasnému tetování.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button