Spolupráce

Bez kvalitní outdoorové obuvi ani na krok. Do přírody je nutné mít kvalitní trekové boty

Také vyrážíte na výlety do přírody v teniskách? Pokud se procházíte za dobrého počasí nenáročným terénem, jistě je to zcela dostačující obutí. Stačí ale jen aby trochu zapršelo a najednou se lesní cestička promění v blátivou bažinu a vaše tenisky rozhodně stačit nebudou. Proto je na místě pořídit si alespoň jedny kvalitní boty do přírody, se kterými zvládnete každé počasí i každý terén. Jak by taková outdoorová obuv měla vypadat a co by měla splňovat?

Kam budete vyrážet?

Před nákupem je dobré si ujasnit, kam plánujete boty brát. Nízké trekové boty s textilním svrškem se hodí na kratší výlety do přírody. Ochrání vás před běžnou vlhkostí a udrží vaši nohu chráněnou i na nezpevněných cestách. Pokud se ale chystáte na vysoké kopce a hory, na nestabilní podloží a dlouhé pochody i v náročném počasí, je třeba vybírat jinde. Nezbytné budou pevné kotníkové boty s pořádnou podrážkou, které vás nezradí.

Pro muže, pro ženy nebo pro děti?

Je jasné, že nabídka se bude značně lišit. Doporučujeme vybírat vždy z konkrétně zaměřeného sortimentu. Outdoorová obuv pánská totiž bude typicky širší a na ženské noze by dobře neseděla. Děti by zase měly mít speciální dětskou obuv, která respektuje i odlišnou stavbu dětského chodidla.

Jak vybrat materiál?

Boty na túry jsou velmi často vyrobeny z kůže. Je to totiž velmi odolný materiál, který více vydrží, jen tak se neprodře a také udržuje nohu v suchu a v teple. Jenže o kůži je třeba umět správně pečovat. Boty na ven z kůže se vždy musí perfektně vysušit a také pravidelně impregnovat. Outdoorová obuv dámská bývá zase častěji vyrobena z textilu, protože ten je typicky lehčí a poddajnější, což mají ženy raději. Je však třeba počítat s tím, že je méně odolný vůči chladu a snadněji se také poničí vnějšími vlivy.

Kvalitní prošití

Je jasné, že čím více švů, tím více je bota náchylná k rozpárání nebo rozlepení. Pokud tedy máte více typů obuvi na výběr, zaměřte se i na tento parametr a vždy volte botu, která bude mít švů co nejméně. Dětská outdoorová obuv bývá také často pouze lepená, což určitě není ideální zejména do hodně vlhkého počasí.

Nezapomeňte na membránu

Membrána je zcela zásadní a každé kvalitní boty na ven by ji měly mít. Jde o vnitřní část boty, která ale plní zásadní funkci. Právě díky membráně jsou boty prodyšné, odvádějí pot a zároveň dovnitř nepustí déšť nebo vodu. Mezi nejznámější bezpochyby patří Goretex, ale rozhodně se nejedná o jedinou možnost. Dnes je většina membrán kvalitativně srovnatelná, klíčové tedy je, aby boty vůbec nějakou měly. Ujistěte se také, že víte, jak o membránu správě pečovat, aby si plnila svou funkci.

Pevná špička

Boty na hory by tento zásadní prvek neměly postrádat. Zejména v horách můžete snadno zakopnout o balvan nebo nepříjemně narazit do chodidla a špička vás ochrání před velmi bolestivým zraněním.

Odolné šněrování

Na túru je nezbytné mít botu, která na noze drží pevně a nijak se neposouvá. To zajistí především pevné tkaničky. Ideální je, aby byly tkaničky uchycené o kovová očka a háčky. Díky tomu se budou snadněji zavazovat a déle vydrží.

Podrážka je zásadní

Dobrá podrážka plní vícero funkcí, které jsou nesmírně podstatné. Chrání před zimou, brání uklouznutí a promočení boty zespodu, ale také zajišťuje pevný došlap a pohodlnou chůzi. Pokud se chystáte do náročného terénu, je nutné vybrat co možná nejhrubší vzorek podrážky. Je však dobré vědět, že podrážka zásadně určuje hmotnost boty. Musíte tedy najít rozumný kompromis, který bude odpovídat vašim potřebám.

Nebojte se zainvestovat

Kvalitní outdoorová obuv je vždy dobrou investicí, která se vám vrátí. Rozdíl poznáte již na první túře a jisté je, že vás ochrání před možnými pády a zraněními, které nezřídka vznikají právě z nedostatečného obutí do terénu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button