Spolupráce

Sport a fitness v zimním období aneb Jak se náležitě udržet ve formě

Příchod zimy neznamená vzdání se sportovních aktivit. Udržovat se ve formě je možné a žádoucí po celý rok, zimu nevyjímaje. Jak se udržet přes zimu v kondici? Které sporty jsou ideální? A jak se správně vybavit a pořídit potřebné věci i oblečení výhodně?

Jak být fit i přes zimu

Ve zdravém těle zdravý duch. Hýbat se a sportovat je důležité. A to i v zimě. Přes zimu je to podstatné také proto, že je tu nástraha v podobě Vánoc a neodmyslitelných sladkostí a vůbec dopřání si dobrot, do toho návštěvy a další degustace různých vánočních delikates, řada lidí je i přes svátky doma, tudíž má minimum pohybu. Ve vlastním zájmu a prospěchu pro své zdraví je dobré se udržovat v kondici i v zimě.

Jaké sporty provozovat v zimním období?

I přes zimu je možné se věnovat a nezříkat se řady sportovních aktivit, kromě klasické a velmi účinné chůze, která je vhodná po celý rok, kdy se jedná o fyzickou aktivitu, jež je vhodná pro každého, neboť nedochází k zátěži kloubů. Chůze je perfektní pro osoby potýkající se s nadváhou. Chůze je zdravá a vhodná pro mladé i seniory. Mezi další aktivity, které můžete provozovat přes zimu, patří samozřejmě běh, bruslení, lyžování, snowboarding, curling, hokej, fotbal.

V případě nepříznivého počasí je možné využít návštěvu bazénu, neboť plavání patří mezi jeden z nejzdravějších sportů, který má blahodárný účinek, a je tato fyzická aktivita vhodná pro děti, mladé i osoby v pokročilém věku, rovněž jde o účinnou činnost pro lidi po rekonvalescenci a při rehabilitaci. Plavání působí a funguje na celý organismus stejně jako běhání, jen má tu výhodu, že nezatěžuje klouby a je tak vhodné takřka pro každého.

Ideální je zařadit pravidelnou návštěvu posilovny, neboť posilování svalů pomůže nejen vyniknout v zimních sportech, ale především dojde ke zlepšení vzhledu celé postavy. Zároveň budete stabilnější, výkonnější a jistější i v pohybech. Nikdy nezapomínejte se vždy na začátku před každou aktivitou rozcvičit. Jde o to, že ztuhlé a prochladlé svaly jsou více náchylnější k případnému zranění či poranění. Prožijte i zimní sezonu zdravým životním stylem. V zimním období můžete udělat mnoho pro své zdraví i aktivním sportováním.

Sport a fitness v zimě aneb Lék na duši i tělo

Cvičení má pozitivní vliv na psychickou i fyzickou stránku, je garancí zlepšení nálady. Při sportu se uvolňují endorfiny, známé jako hormony štěstí. Jakýkoliv sport pomůže pročistit hlavu, eliminovat stres. Stačí půl hodiny ve fitku nebo svižná procházka na čerstvém vzduchu. Pravidelným cvičením předcházíte civilizačním chorobám a chronickým nemocem. Sport je řešením, jak se vyhnout kardiovaskulárnímu onemocnění, prevencí proti osteoporóze, předejití diabetu, vysokému krevnímu tlaku a dokonce i určitým typům rakoviny.

Fyzickou aktivitou a udržováním se v kondici po celý rok se upraví i hladina cholesterolu v krvi. Sport a fitness jsou cestou k regulaci váhy, zhubnutí či k udržení si tělesné hmotnosti. Při cvičení dochází ke spalování kalorií. Při aktivním udržování se v kondici posilujete plíce i srdce. Stačí jogging, svižná chůze či chůze do schodů apod. Fyzická aktivita vyžaduje zvýšený přísun kyslíku, což přikládá vyšší požadavek na celý kardiovaskulární i dýchací systém a díky pravidelné zátěži tak bude pracovat lépe, výkonněji a vy budete disponovat energií.

A co více, sportem dosáhnete lepší kvality spánku, neboť pravidelným cvičením budete usínat rychleji a lépe, váš spánek bude hlubší. Ocenitelným bonusem je zajisté i to, že cvičení zlepšuje krevní oběh, což má pozitivní účinek na uspokojení při sexu. Je známo, že pravidelně sportující muži mají oproti ostatním méně často problémy s erekcí.

Správné a odpovídající oblečení je základ

Ve vaší zimní výbavě nesmí chybět kvalitní oblečení pro sport a fitness. Co se týče běhání a venkovních sportů v zimě, je důležité zateplené prádlo, pro běžce pak běžecká bunda či mikina a kalhoty či zateplené legíny, fitness běžecké ponožky či podkolenky.

Při udržování se fit v zimě je nutné nezapomenout ani na rukavice, čepici či alespoň čelenku. Rozhodně se vyplatí pořízení dobrého oblečení, ve kterém bez problému můžete provozovat běh či outdoorové aktivity. Nezapomeňte ani na pořádnou obuv odpovídající sportovní aktivitě. Být dobře a náležitě oblečeni je prvořadé.

Pořídit si veškerou výbavu na sport a fitness můžete snadno, a ještě u toho i výhodně ušetřit. Není třeba vždy čekat na různé výprodeje či příležitostné akce. Nakupovat on-line za lepší cenu můžete – a je i čím dál více žádoucí a vyhledávané – a to prostřednictvím slevových kuponů, kdy tak můžete získat slevy na insportline či využít slevový kupon nessisport.cz a pro nákup zvolit slevové portály či obchody zaměřené na slevové kupony.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Back to top button