Spolupráce

Jak vybrat správný antigenní test? Roli hraje hned několik faktorů

I když všichni víme, že antigenní testy nejsou tak spolehlivé jako klasické testování PCR metodou, přesto se hodí mít doma zásobu těchto testů pro případy, kdy potřebujete rychle ověřit, zda nemůžete být nakažení. Stačí pár minut a můžete být více v klidu, když jdete na návštěvu za vaší babičkou nebo se chcete potkat se známými a nechcete je ohrozit. Jak ale vhodný antigenní test vybrat?

Způsob odběru hraje zásadní roli

I když se to nezdá, záleží na tom, odkud bude vzorek odebrán. Dnes, po mnoha měsících, kdy jsou antigenní testy využívány a nasazeny při boji proti koronavirové pandemii, víme, že největší virová nálož je obvykle hluboko v nose. Pokud tedy máte možnost podstoupit test, který se odebírá hluboko z nosohltanu, je největší pravděpodobnost, že zachytí virovou nákazu. Následně se nejvíce viru koncentruje v krku, poté v nosních dírkách a nejméně jej najdete ve slinách. Jestliže tedy máte možnost vybrat si mezi různými možnostmi odběru, volte vždy ten, který se provádí odběrem z nosohltanu.

Pozná i mutace?

Většina antigenních testů nemá problém rozeznávat i jiné než běžné mutace koronaviru. Je to proto, že nové mutace se týkají tzv. spike proteinu, ale naprostá většina testů je postavená na detekci N proteinu. Riziko snížené citlivosti tedy většinou není problém.

Kde testy koupit?

Možností je dnes skutečně spousta. Pořídíte je v supermarketech, drogeriích i lékárnách. Dejte si ale pozor na podezřele levné varianty. Takové testy mohou být například necertifikované nebo prošlé a jejich citlivost tedy může být špatná nebo velmi nízká. Raději si vždy ověřte, že kupujete test, který je certifikován pro použití v ČR a splňuje i další požadavky. Největší jistotu vždy budete mít v lékárnách. Nebojte se testovat pravidelně, snížíte tak riziko přenosu nákazy a zabere vám to maximálně pár minut vašeho času.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button