Spolupráce

7 tipů jak ochránit dětskou pokožku před ostrým sluníčkem

Léto se nezadržitelně blíží a sluneční paprsky jsou čím dál tím ostřejší a dotírají na naši pokožku. Tu je před nimi třeba správně chránit. A tu dětskou obzvlášť.

Jak možná víte, kůže je naším největším orgánem. Kůže dětí i dospělých má stejný počet vrstev, ty jsou ale u dětí mnohem tenčí než u dospělých. Ve výsledku je dětská pokožka 5 x slabší než pokožka dospělých.

Jaké jsou funkce kůže?

Ochranná – chrání naše tělo před průnikem škodlivých látek a UV zářením.

Termoregulační – pomáhá udržovat stálou teplotu těla prostřednictvím potních žláz a kožních cév.

Smyslová – prostřednictvím nervových zakončení reaguje na podněty jako teplo, chlad, bolest apod.

Skladovací – v podkožním vazivu je ukládán tuk, který plní funkci zásobní, mechanickou a izolační. Jsou zde také uloženy vitamíny rozpustné v tucích.

Vylučovací – stejně jako ledviny i kůže je důležitým vylučovacím orgánem našeho těla. Sekrety mazových a potních žláz výrazně přispívají k ochraně naší kůže. Pot omezuje růst mikroorganismů a je velmi důležitý pro naši termoregulaci.

Resorpční – zdravá kůže je schopna absorbovat jen malé množství látek. Oproti tomu poškozená kůže má velkou resorpční schopnost a do těla se mnohem snáze dostane infekce apod.

Estetická a komunikační – Když se stydíte, zrudnete. Jste nervózní? Potíte se.

Dětská pokožka je méně odolná, než pokožka dospělých. Je velmi citlivá, náchylná k dehydrataci a také je vnímavější k UV záření. To je dáno slabou pigmentací dětské pokožky. Ta se vyvíjí přibližně do 3 let věku. Ale ani tehdy ještě není shodná s pokožkou dospělých. Té se přiblíží až kolem 6 let věku.

Jak ochránit dětskou pokožku před ostrým sluníčkem?

Prevence

Kojenci a děti do 1 roku by slunečnímu záření vůbec neměli být vystaveni. Jejich ochranné mechanismy ještě nejsou plně vyvinuty.

Pobyt na slunci

Snažte se vyhnout pobytu na slunci mezi 11.-15.hodinou, kdy je sluneční záření nejsilnější.

Správný výběr opalovacího přípravku

Používání opalovacího přípravku je velmi důležité. Na jeho výběru bychom si měli dát u dětí obzvlášť záležet.

Opalovací přípravky obsahují chemické a minerální filtry. Chemické filtry UV záření pohlcují; minerální filtry jej rozptylují nebo odrážejí, aby neproniklo do pokožky. Z toho vyplývá, že pro děti jsou nejlepší opalovací přípravky s minerálními filtry.

Při výběru byste měli zohlednit také ochranný faktor, který by se u dětí měl pohybovat v hodnotách 30-50. Jelikož se děti rády a často koupou nebo jen tak cachtají ve vodě, ideální opalovací přípravek by měl být také voděodolný. Velký výběr opalovacích přípravků naleznete zde.

Správná aplikace opalovacího přípravku

Výběrem opalovacího přípravku to nekončí. Velmi důležitá je také jeho správná aplikace.

  • Nešetřete jím. Použijte dostatečné množství.
  • Aplikujte jej 20-30 minut před tím, než vykročíte vstříc slunečním paprskům.
  • Dejte pozor na místa, která se nejsnáze spálí. Řeč je o uších, nosu, krku a také nártech.
  • Pravidelně nátěr opakujte každé 2 hodiny nebo po koupání či mechanickém setření přípravku z pokožky.

Ochranný oděv

Pokožka dětí by při pobytu na slunci měla být chráněna také vhodným oděvem. Vzdušné oblečení by mělo zakrývat krk, hrudníček, paže a nohy. Důležitá je také pokrývka hlavy (nejlepší je taková, která chrání i šíji) a sluneční brýle. Na ty se u dětí mnohdy zapomíná. Ale i ochrana očí je důležitá.

Zdravá strava a pitný režim

Našemu tělu prospívá z hlediska ochrany před slunečními paprsky i pravidelná konzumace karotenoidů. Najdete je nejen v mrkvi, ale v oranžové, červené a žluté zelenině i ovoci celkově.

Důležitý je také pitný režim. Nečekejte, až se dostaví žízeň. Dětem nápoje nabízejte průběžně.

Péče o pokožku po slunění

Když už s dětmi strávíte nějaký čas na sluníčku, je třeba se postarat o regeneraci dětské pokožky.

  • Doplňte tekutiny, aby došlo k rehydrataci pokožky a organismu celkově.
  • Namažte pokožku vhodným přípravkem po opalování. Pokožka bude hydratovaná a dodáte jí i potřebné živiny.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button