Spolupráce

Atopie se možná týká i vás. Co byste o ní měli vědět?

Možná atopickou dermatitidou neboli atopií trpíte, aniž byste o tom věděli. Nebyli byste sami, vždyť jde o nejčastější kožní onemocnění. Nejvíce se vyskytuje u dětí, ale zhruba u 25 % lidí přetrvává do dospělosti. Počet nemocných se přitom rok od roku zvyšuje. V současné době je atopiků téměř dvakrát více než před dvaceti lety. Konkrétně jde o 15 – 20 % populace, což je nezanedbatelné číslo.

Co je atopický ekzém?

Atopie je onemocnění kůže, které se projevuje záněty a svěděním. Objevuje se již u kojenců a způsobuje ho narušená kožní bariéra a poruchy imunitního systému. Jedná se o dědičné onemocnění a momentálně neexistuje způsob, jak ho zcela vyléčit.

Když se atopická dermatitida projeví u dítěte, rodiče logicky zpanikaří. Ale ačkoliv pohled na suchou a zarudlou pokožku miminka není příjemný, většinou samovolně ustoupí. Projevy atopie se však mohou opět ozvat v období dospívání či v dospělosti.

V případě, že jeden z rodičů trpí jakoukoliv alergii, je riziko výskytu atopického ekzému cca 20 – 40 %. Dítě, které má oba rodiče alergiky, se bude potýkat s atopií na 40 – 60 %.

Jak se atopie projevuje?

Bohužel nejde „jen“ o pocit vysušené a velmi citlivé pokožky. Atopici se potýkají také s ekzémy a alergickými reakcemi vyvolanými určitými potravinami. Proto si musí důsledně hlídat jídelníček a některým pokrmům se zcela vyhýbat. Respektive nekonzumovat potraviny, ve kterých se vyskytují potravinové alergeny. Konkrétně jde o exotické ovoce (ananas, kiwi apod.), ale také o čokoládu.

Naprosto nevhodné jsou potraviny s obsahem hormonu histaminu. Tedy konzervované výrobky a potraviny s poměrně dlouhou spotřební lhůtou. Atopik by měl jídlo konzumovat pokud možno co nejčerstvější.

Ruku v ruce s fyzickými příznaky se u lidí trpících atopií projevují také psychické obtíže. Atopické reakce se objevují na viditelných místech, jako jsou ruce, krk, okolí očí apod., což je pro nemocného člověka velmi nepříjemné. Atopici se často potýkají s nízkým sebevědomím, podobně jako při akné či jiných kožních onemocněních.

Pár dobrých rad na závěr

Život s atopií není snadný. Člověku trpícímu atopickým ekzémem nezbývá, než dodržovat určité zásady – především určitou životosprávu, která spočívá ve vyřazení některých potravin z jídelníčku, zvýšené hygieně (atopici jsou citliví na prach a nečistoty) a vyhýbání se rizikovým faktorům a alergenům.

Na denním pořádku by měla být i péče o pokožku. Atopici se musí vyhýbat produktům s obsahem alkoholu a agresivních chemických látek. A naopak by si měli pořídit kvalitní kosmetiku pro atopickou pleť s promašťujícím a ochranným efektem.

Přestože atopickou dermatitidu nelze zcela vyléčit, je možné její projevy výrazně zmírnit. Kombinace správné stravy, životního stylu a péče o pleť udělá hotové divy.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button