Spolupráce

4 zdravotní benefity, které vám přinese pití kávy

Stovky milionů lidí po celém světě si dennodenně dopřávají alespoň jeden šálek kávy. Někteří lidé si ji radši nechají připravit od zkušeného baristy někde v kavárně, jiní zase upřednostňují, když si tento oblíbený horký nápoj připraví přesně tak, jak ho mají nejraději, ve svém domácím kávovaru. Nehledě na konkrétní preference však mezi milovníky kávy neustále panují diskuze o tom, zda je káva zdravá či nikoliv.

1. Pozitivně ovlivňuje vstřebávání cukru

Odpověď není tak jednoduchá, jelikož záleží na konkrétním člověku, jeho zdraví a množství zkonzumované kávy. Pokud si totiž uvaříte plný French Press a vypijete jej sami během jednoho dne, nejspíš na sobě zpozorujete spíše negativní účinky než ty pozitivní. Nicméně v případě, že jste na tom z hlediska zdraví relativně dobře a s kávou to nepřeháníte, pak si můžete naplno užívat jejích zdravotních benefitů. Které to jsou?Pozitivně ovlivňuje vstřebávání cukru

Vědecké studie přinesly mnoho důkazů o tom, že pravidelná konzumace kávy může pomoci předcházet vzniku cukrovky druhého typu a dalších onemocnění spojených se absorpcí cukru. Kyselina chlorogenová, která patří mezi hlavní antioxidanty obsažené v kávě, totiž dokáže omezit vstřebávání glukózy ze sladkých pokrmů nebo potravin bohatých na sacharidy. Díky tomu se cukr do krevního oběhu uvolňuje podstatně pomaleji, což v mnoha případech vede k úspěšné prevenci vzniku inzulinové rezistence.

2. Urychluje spalování tuků

Další obrovskou výhodou, kterou s sebou pití kávy přináší, je nepochybně také její schopnost urychlit spalování tuků. Za tímto účinkem stojí především kofein, který dokáže pořádně nakopnout váš metabolismus – podle provedených studií průměrně dochází až ke sedmiprocentnímu zrychlení zhruba po dobu tří hodin od konzumace. Jestliže si však do kávy přidáváte spoustu cukru, mléka či smetany, může to být kontraproduktivní, proto ji tedy raději pijte spíše černou, s minimálním množstvím cukru, pokud se snažíte zhubnout.

3. Zvyšuje fyzickou výkonnost

Jestliže pravidelně sportujete, určitě jste si už všimli, že po své ranní či odpolední kávě podáváte ty nejlepší výkony. Rozhodně se vám to nezdá, tento jev už totiž stihly potrvdit i různé vědecké výzkumy. Atleti, kteří se jich zúčastnili, zaznamenali výrazné zlepšení z hlediska rychlosti i výkonu jako takového, a to jak při intenzivním, tak i vytrvalostním tréninku. Až se tedy budete příště chystat do posilovny nebo se proběhnout, určitě si udělejte chvilku na svůj šálek kávy.

4. Obsahuje spoustu antioxidantů

Asi každý ví, že káva obsahuje kofein. Málokdo si však uvědomuje, že představuje skvělý zdroj antioxidantů. Dokonce existují spekulace, že jich obsahuje více než kakaové boby nebo některé druhy čajů. Antioxidanty naše těla ochraňují před poškozením volnými radikály, které se projevuje předčasným stárnutím. Pokud si tedy chcete zachovat zdravý vzhled, tak se kávě rozhodně nebraňte.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button