Spolupráce

Kratom, přírodní zázrak s jedinečnými účinky. Jak funguje a co byste o něm měli vědět?

V posledních letech se rapidně zvýšil zájem o přírodní produkty. Jedním z nich je také kratom, který se těší velké oblibě zejména u mladší generace. Tato tropická rostlina původem z jihovýchodní Asie totiž nabízí širokou škálu účinků od nabuzení energie až po tlumení bolesti.

Na druhou stranu kratom budí i řadu kontroverzí, které však nemusí být vždy oprávněné. Pojďte se s námi podívat, co je to kratom, jaké účinky nabízí a proč je třeba věnovat velkou pozornost jeho správnému dávkování.

Co je to kratom?

Kratom je tropická rostlina pocházející z jihovýchodní Asie, a to konkrétně z Indonésie, Malajsie, Thajska a dalších okolních zemí. Setkat se můžete i s méně známým názvem Mitragyna speciosa. Její historie přitom sahá stovky let zpátky a dodnes se využívá v tradiční medicíně.

Z rostliny jsou využívány hlavně její listy, které obsahují různé účinné látky. Mezi ty nejznámější patří alkaloidy, jako je mitragynin a 7-hydroxymitragynin, které ovlivňují receptory v mozku. Uživatelé se tak mohou setkat s různorodými účinky, které mají stimulační i uklidňující efekt. Vše se odvíjí zejména od velikosti dávky, způsobu podání i druhu kratomu.

Jaké jsou účinky kratomu?

Účinky kratomu mohou být velmi rozmanité a u jednotlivých uživatelů se často liší. Někteří pociťují stimulační účinky, jako je zvýšená energie, zlepšená nálada či lepší soustředění. Naopak u nižších dávek dochází spíše k navození pocitu klidu a relaxace, což ocení hlavně osoby s nespavostí či úzkostmi.

Mezi další časté účinky kratomu patří také:

  • Zklidnění bolesti – kratom byl tradičně používán k úlevě od bolesti, včetně různých chronických stavů.
  • Navození dobré nálady – správné dávkování dokáže navodit pocit pohody, díky čemuž má potenciál pomoci při úzkosti, fobiích nebo dokonce depresi.
  • Zvýšení koncentrace a pozornosti – někteří uživatelé pociťují po požití kratomu zvýšení koncentrace, díky čemuž se často využívá i jako alternativa ke klasické kávě nebo energetickým nápojům.
  • Odvykání závislosti na opiodech – pokud je kratom podáván ve správných dávkách, může zmírnit abstinenční příznaky a pomoci uživatelům zbavit se postupně jejich závislosti.

Kratom a jeho různé druhy

Kratom je dostupný ve více než dvaceti různých druzích, které se od sebe liší způsobem zpracování, chemickým složením a účinky. Ve většině případů se setkáte s dělením podle barev, které se odvíjí od stáří a způsobu zpracování rostliny. Běžně jsou k mání hned čtyři odrůdy:

  • Červený kratom – velmi zralé listy mají červené nebo červeno-hnědé žilky a procházejí dlouhým procesem fermentace. Odrůda je obvykle spojována s uklidňujícími účinky, přičemž může být použita k relaxaci či zmírnění bolesti.
  •  Zelený kratom – listy mají zelené žilky a neprocházejí procesem fermentace. Uživatelé jsou zpravidla zvyklí na neutrální účinky. Obvykle se jedná o stimulační i uklidňující vlastnosti, které se odvíjí od výše podané dávky.
  • Bílý kratom – listy se suší na slunci a poté fermentují, avšak kratší dobu než u červeného kratomu. Nejčastěji jsou u této odrůdy zmiňovány stimulační účinky. Lidé ji tedy často používají pro zvýšení energie a koncentrace.
  • Žlutý kratom – sklízejí se velmi mladé listy a poté se krátce fermentují. Jeho konzumace je spojená spíše s uvolněním, zvýšením energie, kreativitou a navozením lepší nálady.

Bezpečné užívání kratomu

I když kratom nabízí širokou škálu pozitivních účinků, mohou se vyskytnout i případy, kdy dojde k předávkování. To se může projevovat zvracením, nevolností či nespavostí. Právě proto je důležité držet se maximální denní dávky 2 až 4 g a nepřekračovat ji.

Klíčová je také kvalita produktu, který se rozhodnete užívat. Až narazíte na kratom prodej, ověřte si původ rostliny a způsob jejího zpracování. Pokud si nejste jistí, zda je kratom pro vás tím pravým, můžete u většiny prodejců zakoupit zvýhodněné testovací balíčky. Každopádně je třeba být při užívání kratomu opatrný, poslouchat vlastní tělo a pozorovat, jaké účinky na vás mají různé druhy.

Zdroj náhledové fotografie: Unsplash

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button