Spolupráce

Zjistěte svou krevní skupinu a zároveň pomáhejte – díky darování krevní plazmy

Možná jste už párkrát někde zahlédli reklamu na odběr krevní plazmy. Častokrát probíhají nábory nových dárců, protože tato životodárná tekutina je potřebná neustále. Pokud zvažujete, že byste se stali jedním z dárců, nabízíme vám hned několik důvodů, proč je to skvělý nápad a proč to i vám samotným přinese řadu benefitů. Mimo to, že pomůžete jiným a budete mít dobrý pocit, můžete také zjistit svou krevní skupinu a mít perfektní přehled o svém zdravotním stavu.

Zachráníte životy

Krevní plazma je tekutina, kterou není možné uměle vyrobit, ale přitom slouží k výrobě celé řady nenahraditelných léků. Léky z krevní plazmy se využívají například při velkých operacích, po vážných nehodách, nebo jsou neocenitelnými pomocníky při léčbě rakoviny, hemofilie či při imunologických poruchách. Bez nadsázky se tedy dá říct, že každý váš odběr může někomu zachránit život.

Perfektní přehled o zdravotním stavu

Při každém odběru je nutné projít pečlivou zdravotní prohlídkou. Změří vám tlak, teplotu i váhu. Následně se dělá krevní obraz, který zjistí hladiny bílých i červených krvinek a destiček. Při odběru se odebírají vzorky na virologické testování (HIV, žloutenka, syfilis atd.) a po úspěšných třech odběrech máte také nárok na sdělení vaší krevní skupiny. Díky pravidelnému darování máte perfektní přehled o svém zdravotním stavu.

Benefity

Jako dárce plazmy vás čeká řada příjemných výhod. Například můžete získat bonus za odběr krevní plazmy, v práci si vybrat den placeného volna nebo si odečíst několik tisíc z daně z příjmu. Některé pojišťovny také nabízí různé výhody třeba v podobě příspěvků na vitamíny. Po každém odběru také obdržíte i malé občerstvení.

Jak se přihlásit?

Přesvědčili jsme vás, že má smysl pomáhat a zároveň získat i nějaké výhody pro sebe? Teď už jen stačí zaregistrovat se jako dárce a pravidelně docházet na odběry.

Jak probíhá odběr plazmy? Po registraci dárce vždy následuje lékařská prohlídka – vyšetření vašeho celkového zdravotního stavu a krevní obraz. Je možné, že k odběru nebudete následně přizváni, pokud se ukáže, že nejste v optimální zdravotní kondici. To je zcela v pořádku – důležité je chránit především zdraví samotného dárce.

Pokud je vše v pořádku, následuje odběr. Ten trvá přibližně hodinu a množství odebrané plazmy záleží na vašich tělesných proporcích. Množství odebrané plazmy se pohybuje v ustáleném rozmezí 600ml – 880ml.

Těsně před ukončením odběru dostanete k vypití ohřátý fyziologický roztok, který zastoupí tekutou složku krve, dokud se plazma v těle sama neobnoví. Následně už jen dostanete finanční náhradu vašich nákladů, drobné občerstvení a v případě zájmu budete objednáni na další termín.

Bolesti se není třeba bát

Samotný odběr plazmy je zcela bezbolestný zákrok. Logicky může být mírně nepříjemný vpich, ale nijak se neliší od běžného odběru krve. Pokud byste během odběru zaznamenali, že je vám nevolno nebo se vám točí hlava, odběr se ihned přeruší a zkušený personál se o vás postará.

Existují nějaká rizika?

Je přirozené, že můžete mít obavy. V tomto případě jsou ale zcela zbytečné. Vše probíhá zcela bezpečně a s ohledem na vysoké standardy péče o dárce a jeho zdraví. V dnešní době je ještě zvýšen důraz na hygienu. Personál pravidelně prostory uklízí a dezinfikuje, na ruce se používají dezinfekční gely a veškeré činnosti jsou prováděny s maximálním ohledem na bezpečnost všech zúčastněných osob. Není třeba se ničeho bát. Pokud by vám odběr z jakéhokoliv důvodu nevyhovoval, příště již přijít nemusíte. Nezavazujete se k žádné dlouhodobé spolupráci, další darování je zcela na vás. Většina dárců se však ráda vrací, protože mají radost, že mohou snadno udělat něco dobrého a potřebného.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Podobné články

Back to top button