Spolupráce

10 superpotravin, které určitě znáte

Často se setkáváme s názvy superpotraviny nebo superfoods, přestože možná úplně přesně nevíme, co znamenají. Tyto termíny nás obklopují všude… v letácích, v médiích, v obchodech. V dnešním článku se podíváme pod pokličku superpotravin, uvedeme si, jaké jsou jejich účinky a společně si představíme desítku superpotravin, o nichž jsme už určitě někdy slyšeli. Tak pojďme na to.

Přesná definice superpotravin neexistuje. Nicméně s určitostí můžeme říci, že se jedná o potraviny s obrovským obsahem látek prospívajících našemu zdraví. Chceme-li jít trochu hlouběji, lze tedy říci, že jde o potraviny obsahující bohaté množství vitamínů, minerálů, antioxidantů, n-3 mastných kyselin, aminokyselin, enzymů, vlákniny a dalších látek.

Superpotraviny můžeme také s jistou mírou nadsázky definovat jako potraviny s potenciálem. I když se v tradiční přírodní medicíně se superpotravinami setkáváme poměrně často, jejich novodobý boom nastal až v posledních letech. Část superpotravin můžeme zařadit i mezi tzv. adaptogeny neboli látky, které nám pomáhají, jak už z názvu vyplývá, připravit se na nejrůznější stresové situace, například zranění, úzkost, únavu. Kromě toho zvyšují naši energii, posilují imunitu, zlepšují náš nervový systém. Pojďme si nyní tedy představit desítku superpotravin, o kterých jsme již v minulosti určitě něco slyšeli.

  • Brusinka – významných antioxidačních účinků brusinky, společně s ohromným obsahem vitamínů C nebo E si všimli již naši předci. Brusinky, které jsou bohaté také na hořčík, vápník, draslík či fosfor, mají pozitivní vliv na náš imunitní systém. Mimo to nám pomohou třeba se zánětem močového měchýře.
  • Červená řepa – skvělým přírodním zdrojem vitamínu C je právě červená řepa. Kromě toho obsahuje i kyselinu listovou a draslík, tedy látky mající pozitivní vliv na naše srdce, cévy a krevní tlak. Řepa zvládá detoxikovat naše tělo od toxinů, jedů a těžkých kovů. Červená řepa má také blahodárný vliv na naše kosti, cévy nebo kůži.
  • Česnek – česnek se v léčitelství používá odpradávna. Nejenže je bohatým zdrojem vitamínů A, B i C, ale také obsahuje řadu minerálů, kupříkladu vápník, jód nebo selen. Díky této kombinaci jej využíváme pro zlepšení našeho imunitního systému. Česnek zefektivňuje látkovou výměnu, působí antibakteriálně a snižuje cholesterol.
  • Goji – Goji neboli Kustovnice čínská je staletími ověřený lék tradiční čínské medicíny. Goji je jedním z nejoblíbenějších antioxidantů, přičemž obsahuje též vysoké množství vitamínu C. Goji stimuluje náš imunitní systém, má příznivé antioxidační účinky a tradičně slouží k posílení vitality našeho organismu.
  • Chia semínka a konopná semínka představují vítaný zdroj omega-3 mastných kyselin. Chia semínka kromě toho obsahují vitamíny A, B, C nebo E, draslík, vápník, sodík, železo a mangan. Konopná semínka navíc obsahují velké množství nenasycených esenciálních mastných kyselin a vzácnou omega-6 gama-linolovou kyselinu. Tato kombinace příznivě působí na náš mozek, metabolismus, hormonální rovnováhu. Pozitivní vliv na stav naší kůže, vlasů a nehtů je další kladnou vlastností těchto superpotravin.
  • Chlorella – tato sladkovodní zelená řasa je obdařena širokou škálou antioxidantů, které našemu tělu pomáhají s vyplavováním těžkých kovů nebo jedů. Velké množství vitamínů A, B1, B2, B6, dále pak vápníku, hořčíku, železa, ale také chlorofylu nebo tzv. růstového CGF faktoru příznivě působí na naše střeva a trávicí systém.
  • Kakao – testování nepražených kakaových bobů odhalilo skrytou sílu této superpotraviny. Více než 300 biologicky aktivních látek, včetně vitamínů skupiny B, antioxidantů, flavonoidů, železa, manganu, síry napomáhá při krvetvorbě, reguluje hladinu cukru, blahodárně působí na náš imunitní systém nebo na stav naší kůže.
  • Kiwi – kiwi představuje ohromný zdroj vitamínu C. Kromě toho jsou v tomto ovoci zastoupeny také hořčík, draslík nebo vitamín E. Kiwi, díky této kombinaci, zlepšuje náš imunitní systém, posiluje náš srdeční a cévní systém, zlepšuje tvorbu hormonů a přispívá k růstu kostí, svalů a tkání. Mimo jiné je také významným zdrojem energie, což ocení nejenom sportovci.
  • Rakytník – Rakytník řešetlákový je nazýván sibiřským zázrakem nebo citronovníkem severu. Oprávněně. Pro svůj obrovský obsah vitamínu C, ale také vitamínů B, D, E a K posiluje nejenom náš imunitní systém, ale také detoxikuje náš organismus, působí antibakteriálně, pomáhá snižovat krevní tlak nebo preventivně pomáhá proti nástrahám civilizačních onemocnění.
  • Spirulina – Spirulina je proteinovou bombou mezi přírodními potravinami a superpotravinami. Spirulina představuje koncentrovaný zdroj přírodních látek, jakými jsou vitamíny řady A, B, E, K, betakaroten, chlorofyl, esenciální mastné kyseliny, draslík, fosfor, hořčík, sodík, vápník, železo a další. Spirulina nám pomáhá při boji s nadváhou, normalizuje hladinu cukru v krvi, zbavuje náš organismus jedů a těžkých kovů a snižuje hladinu cholesterolu.

Výše jsme si představili deset superpotravin, s nimiž jste se jistě už setkali. Jak už jsme si uvedli na začátku článku, tak superpotraviny poznáme podle toho, že obsahují neobyčejně velké množství zdraví prospěšných látek. Výčet těchto superpotravin tak rozhodně není konečný. Naopak. Mezi další superpotaviny řadíme mladý ječmen, avokádo, zázvor, karob, aloe vera, guaranu, lesní bobuloviny, granátové jablko, acai berry, tongkat ali a další.

Začněte se superpotravinami ještě dnes a podělte se s námi o své zkušenosti!

Podobné články

Back to top button