Spolupráce

Superpotraviny: Jsou opravdu tak super, jak se o nich říká?

Internet dnes nabízí nepřeberné množství stravovacích rad. Dozvíte se, které potraviny jsou nejlepší pro vaše trávení, jaké doplňky stravy napomáhají ke spalování tuku nebo jaká je doporučená denní dávka jednotlivých vitaminů a minerálů. Jak je to ale se superpotravinami, jež některé portály vyzdvihují a jiné haní? Jsou opravdu tak mocné, jak se o nich tvrdí?

Co jsou to superpotraviny

Jako superpotraviny se označuje skupina potravin, které jsou charakteristické vysokým obsahem zdraví prospěšných látek. Do skupiny superpotravin patří například chia semínka, lucuma, mladý ječmen, acai nebo české borůvky. Superpotraviny zdaleka nejsou novinkou, například šťávu z mladého ječmene konzumovali již gladiátoři v dobách antického Řecka a Říma.

A jaké mají superpotraviny výhody?

  • Jsou skvělým zdrojem bílkovin, vitaminů, minerálů i antioxidantů.
  • Přispívají ke správné funkci imunitního systému.
  • Podporují tvorbu serotoninu.
  • Bojují proti překyselení organismu.

Účinky vybraných superpotravin

Mnohé superpotraviny pocházejí z oblasti Jižní Ameriky nebo Asie, proto patří ke dražším položkám nákupního seznamu. Jestliže tedy máte v plánu se před zimou zásobit superpotravinami, mějte tuto skutečnost na paměti, aby vás nezaskočila částka na účtence, jejíž platba by vám mohla vybílit běžný účet. Některé „superfoods“ se však dají pořídit i za příznivější cenu. Které to jsou a jaké mají účinky?

  • Výrobky z ovsa (ovesné vločky, otruby) jsou bohaté na beta-glukany, které příznivě ovlivňují hladinu glukózy v krvi, a zároveň jsou plné vlákniny. Podporují také trávicí systém.
  • Chia semínka jsou skvělým zdrojem nenasycených mastných kyselin. Dále obsahují vlákninu, hořčík, fosfor, selen a železo.
  • Avokádo dnes zakoupíte téměř v každém supermarketu. Avokádo obsahuje vitamin B6, vitamin C a také draslík. Je to štědrá zásobárna zdravých tuků.
  • Borůvky si můžete v letních měsících natrhat přímo v lese za svou chalupou. Pomáhají léčit střevní potíže, jelikož dezinfikují zažívací trakt. Vědecké výzkumy také prokázaly, že borůvky díky obsaženým antioxidantům snižují hladinu cholesterolu.

Skutečně je potřebujete k životu?

Superpotraviny mají nepochybně blahodárný vliv na lidské tělo. Otázka však zní, zdali bez nich dokážete žít. Rozhodně nepatří mezi tak významné potraviny, abyste bez nich nepřežili, nicméně vzhledem k tomu, kolik zdraví prospěšných látek obsahují, byla by škoda se jim vyhýbat. Nejsou levnou záležitostí, avšak investice do nich se jednoznačně vyplatí.

Zdroj náhledového obrázku: Creditas

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button