Spolupráce

Jaké potraviny prospějí vašim zubům i postavě?

Zdravá strava je snad jedním z největších témat poslední doby. Nejčastější motivací je vysněná postava, ale čím dál více měníme jídelníček i kvůli zdraví. K celkovému tělesnému zdraví patří i zdraví našich zubů a je potřeba na ně myslet pokaždé, když se pro nějakou změnu rozhodneme. Některé potraviny totiž zubům prospívají a jiné zase škodí.

Tipů na zdravou výživu je mnoho. Některé přístupy ale nejsou zcela zdravé. A to platí i v případě, že některé potraviny nebo nápoje přidáte na jídelníčku, abyste byli zdravější, ale zároveň dají zabrat vašim zubům. Pojďme se ale nejdříve podívat na ty, co zubům prospějí.

Vápník posiluje

Velké množství vápníku najdete v mléčných výrobcích – jogurtech a sýrech. Žvýkání tvrdých sýrů prospěje nejen díky vápníku, ale také podpoří tvorbu slin, která je důležitá pro snížení usazování plaku. Jogurty jsou prospěšné i pro trávicí systém, protože obsahují probiotické kultury. S ohledem na zuby, ale i vaší postavu, volte vždy raději ty klasické bílé neochucené. Příchuť v jogurtech totiž obsahuje poměrně vysoké množství cukru, který nejvíce živí bakterie zubního kazu.

Zdravé dásně a vyšší množství slin

Listová zelenina obsahuje hodně vitamínů, minerálů a zároveň málo kalorií. Obsah kyseliny listové a vitamínu B v kapustě nebo špenátu přispívají ke zdraví dásní. Snadno je do jídelníčku přidáte i tepelně neopracované v podobě zeleninového smoothie.

Větší množství slin pomáhá předcházet usazování zubního plaku, a tím stěžovat práci bakteriím v ústech. Nejvíc slin se tvoří při žvýkání, proto je vhodné konzumovat i tvrdší druhy zeleniny, jako je mrkev nebo celer. Vaše volba může padnout i na tvrdší ovoce – jablka či hrušky. S ohledem na postavu si dávejte akorát pozor, v jakou denní dobu ho konzumujete. Obsahují totiž poměrně vysoké množství cukru, takže je lepší si ho dát ráno nebo dopoledne. Zároveň je v nich množství ovocných kyselin, takže po jejich konzumaci si vypláchněte ústa čistou vodou a zuby si čistěte nejdříve po 30 minutách.

Zdravá svačinka – oříšky

Velký boom v posledních letech zažívají oříšky. Do snídaně nebo na svačinu. Obsahují prospěšné oleje, dokáží zasytit a jsou prakticky přírodní superpotravinou. Opět jde o tvrdé potraviny, jejichž benefity už známe. Zároveň ale obsahují bílkoviny a vápník. Nejmenší množství cukru pak obsahují mandle. Pokud si občas dáváte skleničku vína, oříšky si k nim moc nedávejte. Kombinace kyselin z vína a tvrdé potraviny v podobě oříšků může sklovině celkem uškodit.

Co si dát k pití?

V tomhle případě je volba jednoduchá – čistá voda je to nejlepší. Voda s citronem obsahuje poměrně dost kyselin, ovocný čaj také a zelený a černý čaj pro změnu mají vliv na barvu chrupu. Ovocné šťávy nebo limonády naopak obsahují vysoké množství cukru, takže popíjením limonád celý den pouze krmíte bakterie způsobující zubní kaz.

Štíhlá postava a zdravé zuby jdou ruku v ruce

Teď už vám je možná jasné, že když se zaměříte na zdravé potraviny pro vaše zuby, uděláte něco i pro své tělo a postavu. Samozřejmě, že pro zdraví zubů je nejdůležitější precizní a správné čištění zubů. Ale nevystavovat je zbytečně faktorům, které jim škodí, je ta nejlepší cesta, jak jejich zdraví podpořit.

Autor: www.nazuby.cz

Zdroj náhledového obrázku: KucherAV / Shutterstock.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button