Spolupráce

Nejčastější běžecká zranění a jak jim předcházet

Milovníci běhu, zpozorněte. Přestože je běh vaší srdeční záležitostí, nezapomínejte na to, že klouby a kosti jsou během tohoto pohybu pod značným náporem. Prevence před úrazem je proto vaším největším spojencem a stejně tak i znalost nejznámějších běžeckých zranění. Na co byste si při běhu měli dávat pozor?

Co způsobuje běžecká zranění?

Běžecké úrazy nejsou zas tak neobvyklou záležitostí a dalo by se říct, že se stávají poměrně často. Může za ně například nedostatečná nebo žádná rozcvička, špatný došlap, nedostatečná regenerace nebo nízká kompenzace a variabilita pohybu. Jak můžete těmto chybám předejít?

V prvé řadě se zaměřte na rozcvičku. Osvojte si alespoň několik základních bodů běžecké abecedy, protáhněte se před výběhem a ideálně i po něm. Soustřeďte se na správnou techniku došlapu a běh kombinujte s jinými sporty a zejména s odpočinkem. Pokud totiž budete pouze běhat a ještě ke všemu příliš často, hrozí vám zvýšené riziko úrazu a bolestí kloubů.

Vyvrtnutý kotník

Vyvrtnutý kotník je pomyslným běžeckým evergreenem a obvykle nastává při špatném došlapu. Málokdo však ví, že kotník se může vyvrtnout i sám od sebe, bez jakéhokoliv chybného kroku. V takovém případě byste měli zjistit, zdali jsou svaly a vazy kolem vašeho kotníku dostatečně stabilní. Na vině totiž mohou být povolené vazy nebo nefunkční klenba.

Pokud si kotník podvrtnete, dopřejte si v prvé řadě klidový režim. Položte nohu do vodorovné polohy a dopřejte si ledové obklady. Nezapomeňte led zabalit do sáčku nebo utěrky, abyste zamezili jeho přímému kontaktu s kůží. S dalším pohybem na sebe nespěchejte a v případě komplikací či velkých bolestí bez váhání navštivte lékaře.

Únavové zlomeniny

Únavové zlomeniny bývají dalším problémem nemalého počtu běžců. Poznáte je podle pronikavé a pichlavé bolesti v oblasti nártu a po doběhnutí se většinou projevují otokem. U únavových zlomenin velmi často dochází k chybné diagnostice, v prvních fázích hojení totiž mnohdy nebývají vidět na rentgenu. Běžec pak z ordinace radostně odchází domů s vidinou, že svoji bolístku rozběhá. Bohužel si tak ale zadělává na daleko vážnější problém. Hojení kostí trvá zpravidla měsíc a neobejde se bez klidového režimu. Pokud vás tedy potkají podobné potíže, rozhodně se nesnažte nohy rozhýbat a raději jim dopřejte patřičný odpočinek.

Zdroj náhledového obrázku: Unsplash

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button