Spolupráce

Druhy bylinek podle náročnosti – vyberte si!

Jaro už začíná pomalu vystrkovat drápky a vy možná máte chuť po šedivých měsících popostrčit přírodu k zazelenání se. Bylinky by vám mohly tento úkol usnadnit. Snad je dobrá zpráva, že nenáročných druhů bylinek je více, než těch citlivých a problematických. Doma za oknem můžete pomocí vhodných druhů bylinek zahájit sezónu prakticky ihned. 

5 nenáročných druhů bylinek, které porostou i lenochovi

Pažitka

I naprostý začátečník s pěstováním bylinek zažije úspěch, pokud se rozhodne pro pažitku. Pažitka je na pěstování v květináčích přímo dělaná. Po vysetí semínek velmi brzy vyklíčí a vy tak máte hned bod k dobru. Pažitka je ale hodně žíznivá. Na slunci je proto potřeba častá zálivka, lepší je zajistit jí polostín. I za přihnojování vám bude vděčná. 

Co s ní v obávané zimě? Beze strachu můžete dát pažitku ven. Nemáte-li balkon, stačí i okenní parapet. Obvykle zežloutne a zatáhne se do kořenů. Na jaře ji pak zalijte a uvidíte, že se chytí a znovu vyroste.  

Z pěstování se zvědavými dětmi nemusíte mít také žádný strach – jedlé jsou i její květy, které nenechavé dětské prstíky velmi lákají. 

Pažitka, Byliny, Pór, Rostlin, Koření
S pažitkou uspějete i na balkoně nebo za oknem v květináči.

Petržel

Petržel je jedno ze základních zelených koření. Petržel je však nabitá vitamíny a skrývá se v ní daleko více než ozdoba talíře. Mrazuvzdorná a nenáročná je také petržel. Bude jí stačit, když jí dopřejte slunné místo, k tomu také vydatné zalévání a hnojení. Buďte ale hned v úvodu trpěliví. Po vysévání potřebuje delší čas, než vykoukne první zelený lístek. Nechcete-li čekat, kupte si z ověřených zdrojů sazeničky. 

Máta

Máta je přesně ten druh bylinky, který nese nálepku “nenáročná”. Máta je statná rostlina, která miluje slunce. Dokáže přečkat zimu i s mrazy venku (zatáhne se do země a na jaře vás překvapí novými výhonky). 

V květináči se jí však bude také líbit. V bytě vám zůstane zelená celou zimu a vy ji budete moci opravdu celoročně sklízet. Jen chuť bude mít při pěstování přes zimu méně intenzivní. Při jejím pěstování si vystačíte jen s dostatkem vody, a to dokonce až tak, že stačí dát stonky máty do vody. Po několika dnech uvidíte, jak roste. Přečtěte si, jakých deset skvělých blahodárných účinků vám může zajistit.   

Peppermint, Medicinal Plant, Medicinal Herbs, Mint
Mátu bez problému můžete pěstovat i doma na parapetu. 

Rukola

Rukola se stává v posledních letech známou složkou salátů. Ne každý si ji však oblíbí pro její štiplavou chuť. Vzhledově připomíná listy pampelišky. Kdo si k ní ve svém jídelníčku našel cestu, může zkusit i její pěstování. Rukola je jednoduchý druh bylinky i pro začátečníky. Stačí si vzít semínka, lehce je zahrnout v květináči hlínou, zalít a do několika dnů už se budete těšit ze zelených lístků vykukujících na sluníčko. 

Řeřicha

Semínka řeřichy vám pomohou přivítat jaro. Úplně stačí, když je dáte na misku s vlhkou vatou. Teplo a voda zajistí zbytek. Uvidíte, že vám poroste přímo před očima. Řeřicha je však jednoletá rostlina. Proto stejně rychle, jak se vám na parapetu vyloupne, tak rychle může zase odejít. Pokud ji chcete mít přece jen déle, je potřeba ji neustále dosévat. 

S některými druhy bylinek už to nebude tak snadné

Mezi bylinky náročné na teplo patří třeba bazalka, saturejka, kerblík, ale i kopr. Vysazujte je rozhodně až ve druhé polovině května, kdy už nehrozí ranní mrazíky. Jedná se o jednoleté druhy bylinek. Pokud je budete chtít mít i příští rok, budete si je muset znovu vysévat. Některé zase vyžadují dostatek slunce, a to i toho přímého. Jde o šalvěj, oregano, rozmarýn, levanduli, meduňku ai majoránku. 

Bazalka

Někteří si pěstování bazalky vychvalují, jiní nad ní jen kroutí hlavou a do nenáročných ji rozhodně nezařadí. Její svěží zelená barva láká k tomu, abyste to také vyzkoušeli a ozdobili si s ní byt. Nepočítejte s ní ale na dlouhou dobu – je jednoletá a k ničemu jinému ji nepřesvědčíte. 

Bazalce pro úspěch dopřejte hodně tepla, nesnese mráz. Od května ji můžete umístit ven, má ráda světlo, bude se jí tam líbit. Kromě toho je také vlhkomilná. Nesnáší chlad, průvan a je náročná na živiny. K tomu je velmi lákavou potravou pro mšice. Nad neúspěchem při pěstování bazalky proto hlavu nevěšte

Květináč s bazalkou na stole na terase.
Pěstování bylinek v bytě není potřeba se bát.

Co s náročnými druhy bylinek?

Největší zkoušku představuje pro bylinky zima. V domácích podmínkách je potřeba dát pozor na průvan a přehnanou zálivku. Citlivá je na tyto podmínky především bazalka. Bylinky umístěte na toto období k východnímu nebo jižnímu oknu, aby měly dostatek světla a nemusely se za sluncem natahovat.    

Máta, pažitka, meduňka i libeček bez problému zvládnou zimu venku. Pomoci jim navíc ještě můžete zastřižením na deset centimetrů a zakrytím chvojím. Šalvěj, svatolinu, smil a dobromysl překrýt ale musíte. Přezimují, ale první mrazík by je mohl zničit, kdybychom je zapomněli překrýt. 

Bylinky pěstované venku v květináčích je potřeba postavit mimo studenou dlažbu, ideální je třeba dřevo. Květináč pak obalte režnou pytlovinou a překryjte je chvojím. Při mírné zimě pak nezapomínejte na zálivku. 

Tak jako tak by vaše první kroky měly vést do ověřených zahradnictví, a to nejen těch kamenných, ale i e-shopů. Bylinky kupované v supermarketu bývají rychlené za účelem rychlého prodeje. Obvykle pak v domácích podmínkách dlouho nevydrží, jsou spíše pro jednorázové a okamžité použití, provonění bytu, ne na další pěstování.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button