Přírodní léčbaZdraví

Máta jedna z nejběžnějších a nejodolnějších bylin a jejích 10 úžasných účinků pro zdraví

Zdravé přínosy máty peprné

Níže jsou některé z úžasných zdravotních výhod, které má máta.

1. Zdraví střev

Z podobných důvodů, proč je užitečná pro IBS, má máta účinnou látku při léčbě křečí a gastrointestinálních poruch. Máta pomáhá uvolnit střeva, což snižuje tlak v traktu a umožňuje průchod plynu, což snižuje bolest a nepohodlí. Pro žaludeční rozruch, přidejte několik kapiček mátového oleje do sklenice vody a vypijte.

2. Zdraví dýchacích orgánů

Výzkum ukázal, že vdechování mátového oleje je účinné při léčbě zánětu tuberkulózy a urychluje regeneraci. Může také zmírnit zánět a přetížení související s běžnou rýmou nebo chřipkou. Pokud trpíte přetížením, aplikujte mátový olej na hruď; to pomůže zmírnit respirační tlak a vyčistí vaše dutiny.

Vzhledem k tomu, že máta může zlepšit funkci dýchání, může být účinná i pro ty, kteří trpí astmatem.

3. Syndrom dráždivého střeva (IBS)

Máta je pro žaludek velice příjemná a kapsle máty peprné jsou vhodným prostředkem pro pacienty s IBS. Peppermint je bezpečný a účinný jak pro dospělé, tak pro děti.

4. Pásový opar

Topická aplikace listů máty může pomoci snížit bolest spojenou s pásovým oparem. Pásový opar je extrémně bolestivý a studie ukázaly, že tato léčba poskytuje okamžitou úlevu.

5. Svalová bolest

Stejně jako může řešit křeče a bolest v žaludku, může také pomoci při svalových křečích jinde v těle. Masírujte mátový olej na bolest svalů nebo přidávejte několik kapek oleje do vaší teplé lázně.

6. Orální zdraví

Pepprmint může zabránit růstu bakterií v ústech. Nejenže to vede k čerstvějšímu, lépe vonícímu dechu (také se přidává do seznamu přírodních léků pro léčbu špatného dechu), ale také snižuje riziko vzniku zánětu dutin. Snažte se pít mátový čaj téměř každý den nebo na kartáček přidáte 1-2 kapky pepermintového oleje před čištěním zubů.

7. Zdravé vlasy a kůže

Peppermint má mírné antiseptické a antibakteriální vlastnosti, které mohou odstranit mrtvé kožní buňky, bakterie a další z vlasů a kůže. Přidejte několik kapek oleje do šamponu, tělového mýdla nebo pleťové vody pro uvolňující a povzbuzující vůni, stejně jako uklidňující přínos pro vaše vlasy a pokožku.

8. Lepší paměť

Vdechování vůně máty je spojeno se zvýšenou kognitivní funkcí a lepší pamětí.

9. Stres

Je také skvělá v tom jak uvolnit vaše tělo a snížit stres. Můžete dát pár kapek mátového oleje do aromalampy nebo přidávat několik kapek oleje do vaší lázně, aby jste si odpočinuli a odstranili problémy dneška.

10. Pomoc k rakovině

Máta je přirozený a uklidňující způsob, jak snížit nevolnost spojenou s chemoterapií. Může také inhibovat růst některých typů rakoviny, jako je rakovina prostaty, a může zabránit poškození buněk v důsledku expozice záření.

Jak používat mátu

Je zřejmé, že peprmint má mnoho přínosů pro zdraví a může být používán téměř všemi. V závislosti na vaší preferenci a vašem použití pro mátovou příchuť můžete jako doplněk zvolit čerstvé listy, sušené listy, esenciální olej nebo extrakt z máty peprné.

Chcete-li udělat mátový čaj, nalijte požadované množství vroucí vody asi se 2 lžícemi sušené máty. Nechte vařit asi 10 až 20 minut a pak přidejte asi pět čerstvě rozmačkaných lístků. Sceďte a pijte.

Eterický olej z máty má čistou, silnou vůni. Je to jedna z nejrozšířenějších bylin pro podporu trávení a může také obnovit účinnost trávení. Olej může být použit třením na čelo, spánky a přes dutiny, aby se uvolnil tlak v hlavě. Buďte opatrní, abyste neměli kontakt s očima.

Chcete-li zlepšit koncentraci a ostražitost, vložte dvě kapky na jazyk a dejte další kapku do jamky pod nosem.

Chcete-li si udržet energii, aplikujte několik kapek na zadní straně krku a ramen po celý den.

Chcete-li omezit touhu po občerstvení, vdechujte vůni mátového oleje v polovině rána.

Bez ohledu na to, jaké formě dáváte přednost, je máta dobrou bylinkou, která pomůže v léčbě nejrůznějších onemocnění.

Pozor

Mátový olej je pro většinu dospělých bezpečný, pokud je používán v malých množstvích, ale může vyvolat vedlejší účinky u osob s určitou citlivostí. Bylo zjištěno, že máta snižuje produkci mléka a neměla by se často užívat během konce těhotenství. Nepoužívejte ji jako denní stimulant, protože může narušit spánek.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Zdena Prokopová

Jsem součástí tohoto magazínu již od začátku a starám se o to, aby si zde každý čtenář přišel na své. Ráda trávím čas se svou rodinou, miluji cestování a svou práci! Zdravému životnímu stylu se věnuji již řadu let, nejvíce pak aktivnímu sportu a přírodním receptům.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button