PrevenceVitamínyZdraví

Jaké vitamíny a esenciální oleje si dopřát, abyste podpořili růst vlasů?

Mnoho osob po celé planetě trápí problém s vypadáváním vlasů. Častou příčinnou vypadávání vlasů, zvláště u mužů, je genetika. Jejich genetické predispozice je bohužel předurčují k těmto problémům. Ne vždy je však problém genetický. Nadměrné vypadávání vlasů může být spojeno i s častým stresem, hormonálními změnami či nevyváženou stravou. Jaké vitamíny a esenciální oleje by ve vaší stravě neměly chybět, aby byly vaše vlasy stále husté a zdravé?

Podpora růstu vlasů

Pravdou je, že vypadávání vlasů je ovlivněno mnoha procesy, genetikou, hormonálními změnami, stresem, vlivem prostředí, stravou, celkovým životním stylem. Preventivně však můžete dbát především o složení své stravy a zdravý životní styl, abyste měly zdravé vlasy co nejdéle.

Omega-3 mastné kyseliny

Pravidelně byste si měli dopřávat rybí olej, který je bohatý na mastné kyseliny. Omega-3 mastné kyseliny totiž vyživují vlasy, podporují jejich růst a snižují riziko vzniku zánětu v těle. Dopřávejte si ve své stravě potraviny jako je losos, makrela, tuňák, sardinky, vaječné žloutky, vlašské ořechy, konopná semínka, apod. Dbejte, aby byl přísun omega-3 mastných kyselin ve vaší stravě, pravidelně zastoupen.

Zinek

Jistě jste si již všimli, že v nejrůznějších doplňcích stravy, které mají podpořit zdraví vlasů a nehtů, je obsažen zinek. Zinek podporuje zdraví vlasových folikulů. Podporuje jejich aktivitu a urychluje jejich regeneraci. Dobrým zdrojem zinku jsou například krevety a ryby, hovězí maso, dýňová semínka, nepražené kakao, vaječný žloutek, játra, mléčné výrobky, luštěniny či meruňky.

Vitamín B5 a B7

Biotin (vitamín B7) a kyselina pantothenová (vitamín B5) se používají při léčbě vypadávání vlasů. Nedostatkem těchto vitamínů může docházet k nadměrnému vypadávání vlasů. Ten může být způsoben špatným složením stravy, nadměrných kouřením, poruchou funkcí jater, apod. Pravidelně si tedy ve své stravě dopřávejte vitamín B5 i B7 či ho konzumujte ve formě doplňků stravy.

Vitamín C

Vitamín C je skvělým pomocníkem v řadě případů. Důležité je si uvědomit, že oxidační stres hraje důležitou roli v procesu stárnutí. Volné radkály mohou velmi poškodit buněčné strukturní membrány, lipidy, proteiny. S věkem se tvorba volných radikálů zvyšuje, což vede právě k poškození buněčných struktur a stárnutí vlasů. Jelikož vitamín C působí jako antioxidant, vitamín C bojuje s oxidačním stresem. Dopřejte si pravidelný přísun čerstvého ovoce a zeleniny, abyste do svého těla dostali dostatek vitamínu C. Konzumujte pomeranče, brokolici, kapustu, jahody, grapefruity, kiwi, apod.

Železo

Nedostatek železa v organismu může být spojen s nadměrným vypadáváním vlasům. Ve vaší stravě by však dostatek železa neměl chybět z mnoha dalších důvodů (prevence chudokrevnosti, apod.). Dopřejte si pravidelný přísun luštěnin, zvláště fazolí, hrachu, hovězího masa, vaječných žloutků, játra, kešu oříšků a lískových oříšků.

Vitamín D

S vitamínem D to pro nás už teď bude mnohem snazší, jelikož si můžeme vychutnávat sluneční paprsky každý den. Vlasové folikuly jsou vysoce citlivé na hormonální změny. Vitamín D je důležitý pro správný růst a vývoj. Dopřejte si tedy alespoň 10-15 minut každý den vystaveni slunci či si dopřávejte potraviny obsahující vitamín D, jako je makrela, losos, maitake houby či houby portobello.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button