Zdraví

Esenciální oleje, které pomohou při onemocnění dýchacích cest

Esenciální olej je to samé co éterický olej či silice, nenechte se zmást názvem. Jde o směsi látek, které se přirozeně vyskytují v různých rostlinách, plodech a bylinách. Látky z rostlin a jejich částí se destilují a vytváří se silně koncentrované oleje, které mají silné účinky. Některé oleje mají velmi pozitivní vliv na dýchací cesty, což zvláště přes zimní období potřebujeme. 

Jak esenciální olej používat?

Esenciální oleje, které mají vliv na dýchací cesty, je vhodné inhalovat. Čistí dýchací cesty a posilují organismus proti chřipce a nachlazení. Inhalovat můžete esenciální oleje přes kapesník. Stačí nakapat 3 kapky oleje do kapesníku a vdechovat. Druhým způsobem je vdechování olejů v podobě páry. Připravte si misku, vlijte do ni horkou vodu a přidejte esenciální olej, podle toho, jaký máte rádi. Inhalujte pozvolna. Třetím způsobem je nepřímé vdechování páry. K té vám poslouží buď miska s horkou vodou, jen nebudete páru přímo vdechovat, ale necháte esenciální olej rozvonět po místnosti nebo použijete aromalampu či difuzér. Použít můžete esenciální vonný olej také do koupele nebo při masáži.

Jaké esenciální oleje použít?

Pokud vás trápí onemocnění dýchacích cest, vyzkoušejte jako podpůrnou léčbu tyto esenciální oleje.

Anýz

Anýzový esenciální olej používejte při zánětech horních cest dýchacích. Anýz podporuje zdraví nejen dýchacích cest, ale působí pozitivně na trávení a má protikřečové účinky. Jeho užívání se však doporučuje v nízkých koncentracích.

Bergamot

Esenciální olej z bergamotu má antiseptické účinky, navíc pomáhá hojení a posiluje nervový systém. Dobré ho je užívat i při chřipce, jelikož snižuje horečku a tiší bolest. Bergamot je celkově vhodný během podzimního období, jelikož má také antidepresivní účinky.

Citron

Cítíte-li se unavení, duševně vyčerpaní a pobolívá vás hlava. Určitě vyzkoušejte esenciální olej z citronu. Ten povzbuzuje organismus a dodává energii. Pokud vás trápí infekce dýchacích cest, určitě jej použijte, má antiseptické účinky a snižuje krevní tlak.

Eukalyptus

Co je lepšího na problémy s dýcháním než eukalyptus a co teprve v kombinaci s mátou. Eukalyptus je jednou z nejúčinnějších esenciální olejů, který pomáhá na problémy s dýchacími obtížemi. A nejen to, podporuje také koncentraci a čistí vzduch. Používejte ho do své aromalampy pravidelně.

Majoránka

Ano, i inhalace majoránky pomáhá při dýchacích obtížích. Má pozitivní vliv na astma a pomáhá i při nachlazení. Uklidňuje také nervový systém a pomáhá od bolestí hlavy a nachlazení.

Máta peprná

Na závěr esenciální olej, který je vedle eukalyptu nejužívanějším při problémech s dýcháním. Máta povzbuzuje váš mozek, tiší bolest a umí zmírnit i nevolnost. Dopřejte si nejen čisté esenciální oleje, ale podle libosti si je namíchejte. Nezapomeňte však oleje užívat s mírou.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button