JídloVitamínyZdraví

Zdravotní výhody květáku

Květák je brukvovitá zelenina, známý především v bílé odrůdě. Pevně seskupené růžičky květáku jsou stejně jako brokolice spojeny tlustým jádrem, které často obklopuje několik světlých lístků. Existuje také odrůda oranžové, fialové a zelené. Bez ohledu na barvu je chuť stejná: jemná, lehce nasládlá, trochu oříšková.

Květák původně pochází z oblasti Středozemního moře a do Evropy se dostal kolem konce 15. století. Je to odnož druhu divokého zelí, které je také předchůdcem kapusty, růžičkové kapusty a kedlubny.

Zdravotní benefity květáku

Ve 100 gramech květáku v jedné porci je 92 gramů vody. To znamená, že tato zelenina vám pomůže udržet hydrataci. Je také dobrým zdrojem vlákniny.

Květák má skupinu látek známých jako glukosinoláty. Při žvýkání a trávení se tyto látky rozkládají na sloučeniny, které mohou pomoci předcházet rakovině – pomáhají chránit buňky před poškozením a mají protizánětlivé, antivirové a antibakteriální účinky.

kvetak-hrnec

Kdy se květáku raději vyhnout

Problémy se štítnou žlázou. Štítná žláza jemalá žláza na krku, která produkuje důležité hormony. Ke své práci potřebuje jód. Konzumace velkého množství květáku může zabránit tomu, aby vaše štítná žláza vstřebávala jód – a nevytvářela hormony. Ale aby k tomu došlo, museli byste sníst mnohem větší množství květáku, než by kdy většina lidí snědla k jednomu obědu.

Problémy s trávením. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je květák, mohou způsobit nadýmání a plynatost, zejména u lidí s onemocněními, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS), zánětlivé onemocnění střev (IBD), Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida.

Srdeční onemocnění. Pokud užíváte léky na ředění krve, může vám lékař doporučit, abyste se vyhýbali potravinám s vysokým obsahem vitamínu K, protože mohou snížit účinky vašich léků.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button