Zdraví

Poznáte rozdíl mezi obyčejnou rýmou a alergií?

Nepříjemná rýma se vás drží většinou týden. Co se však děje, když máte rýmu neustále i po týdnu léčení? Možná se nejedná o obyčejné nachlazení, ale o alergii.

Stálé problémy

Podobné příznaky má alergie a nachlazení. Jedná se o ucpaný nos, kýchání, svědění očí, smrkání, obtíže, u kterých jen těžko rozpoznáme, zda jsou zapříčiněny nastydnutím či přecitlivělostí na alergen.

Pouhé nachlazení

Příčinou rýmy a nachlazení jsou viry, které se do těle dostanou ze vzduchu. Veškeré příznaky, které prožíváme, způsobuje samotný vir, ale i reakce imunitního systému na dané viry. Takové onemocnění je nakažlivé a můžete se snadno nakazit tzv. kapénkovou cestou. Kapénky spolu s viry se dostávají do vzduchu během dýchání, kašlání či kýchání. Tak snadno se také může nakazit další člověk. K přenášení virů však samozřejmě dochází také dotykem, stačí si s někým podat ruku či sáhnout na daný objekt. Po zničení všech virových částic imunitním systémem, příznaky zmizí a vy se vracíte zpět do normálního zdravého života. Nachlazení většinou léčíme odpočinkem a tlumením příznaků, tedy snižováním teploty, mírnění kašle, rýmy a bolestí.

Co když je to alergie?

Alergie je od nachlazení naprosto odlišnou, ne však svými příznaky. Alergii způsobuje nadměrná reaktivita imunitního systému. Z prozatím ne příliš známého důvodu začíná váš organismus považovat různé látky, například prach, pyl za útočníky a začíná obracet. Dochází k uvolnění tkáňových hormonů, což je podobné jako u nachlazení. Tyto reakce způsobují otok nosní sliznice, ucpání nosu a dochází ke kýchání. Alergie samozřejmě není nakažlivou, ale může být zčásti zděděnou. Základem boje s alergií je to, že se budete snažit vyhnout alergenu, který alergii spouští. Ve chvíli, kdy k tomu již dojde, tlumí se tato reakce léčivy. Jde především o antihistaminika.

Hlavní rozdíly

Prvotní příznaky alergie a nachlazení mohou být stejné. Nachlazení však trvá 3-14 dní, ale alergie většinou dny až měsíce, záleží, o jaký alergen se jedná. K nachlazení dochází většinou v zimě, alergie se nejčastěji spouští na jaře a během léta. Příznaky nachlazení se také objevují většinou postupně během několika dnů a trochu se mění. Příznaky alergie se však mohou naplno rozjet při kontaktu s daným alergenem. Při nachlazení vás také bolí svaly a doprovází jej také zvýšená teplota, to v případě alergie není běžné.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button