PrevenceRady a tipyZdraví

Poznejte zdravotní přínosy vody z ječmene

Voda z ječmene je osvěžujícím nápojem s neuvěřitelně skvělými zdravotními přínosy pro lidský organismus. To je právě ten důvod, proč je na oko nevábný a nepříliš chutný nápoj tolik oblíbený. Nejčastěji se používá k podpoření správné funkce trávicího aparátu. Má ale mnoho dalších výhod a my se dnes povíme, jaké to jsou.

Proč pít vodu z ječmene

Léčba infekce močových cest

Infekce močových cest je velmi častým onemocnění trápící především ženy. Kromě antibiotik vám může váš ošetřující lékař doporučit i přírodní léčiva, jedním z nich je i voda z ječmene. Ječmen je totiž přírodní diuretikum, které podporuje močení. Pomáhá také odstranit bakterie držící se na stěnách močového vylučovacího ústrojí způsobující bolestivé onemocnění. Proto během infekce močových cest pijte i vodu z ječmene.

Podpora trávicího traktu

Voda z ječmene obsahuje nerozpustnou vlákninu, která pomáhá především ve střevech. Odsud odstraňuje bakterie a nechtěné látky. Působí především jako probiotikum. Pevné zdraví tlustého střeva navíc snížuje riziko vzniku dalších zažívacích problémů, jako je zánět žaludku, průjem, nebo refluxní porucha. Spolu s těmito přínosy voda z ječmene podporuje správnou mikrobiální flóru střeva a působí preventivně proti rakovině.

Ájurvéda používá vodu z ječmene pro ty, kteří mají problémy s vyprazdňováním. Ječmen má totiž lehce projímavé účinky a pomáhá tělu zbavovat se zbytků potravy.

Zdraví srdce

Ječmen je bohatý na celou řadu vitamínů, včetně vitamínů skupiny B. Ty podporují tvorbu aminokyselin, které snižují riziko vzniku mozkových příhod a srdečních chorob. Vysoký příjem vitamínu B navíc bojuje proti riziku vzniku aterosklerózy, i když některé studie doporučují tento vitamín kombinovat s dalšími léky.

Ječmen je dobrý především tehdy, chybí-li vám správný denní přísun vitamínu B. Kromě tohoto vitamínu obsahuje ječmen vlákninu, která snižuje hladinu nezdravého cholesterolu v krvi.

Celá zrna z ječmene.
Péče o pleť

Voda z ječmene pomáhá odplavit toxiny a skvěle hydratuje organismus, čímž je prospěšná pro stav vaší pokožky. Selen v zrnu navíc pomáhá udržovat pleť mladistvou. Přispívá k její elasticitě a odstraňuje volné radikály z těla, které způsobují vrásky.

Odstranění ledvinových a žlučových kamenů

Strava bohatá na rafinované sacharidy spolu s nedostatkem tekutin může zapříčinit vznik kamenů uložených v ledvinách, nebo žlučníku. Vysoký obsah vlákniny spolu s hydratací organismus je však skvělou prevencí jak tomuto problému předejít.

Léčba cukrovky 2. typu

Ječmen se v posledních letech ukázal jako velice přínosnou potravinou především pro osoby trpící diabetem 2. typu. Výzkum zkoumal ječmen v závislosti na krevním cukru. Při pravidelné konzumaci této obilniny, nebo nápoje z ní vyrobené, došlo k rapidnímu poklesu hladiny cukru v krvi. Vláknina navíc zpomaluje absorpci glukózy těsně po jídle a udržuje hladinu inzulínu v normě.

Jak si vyrobit vodu z ječmene

Na výrobu vody z ječmene budete potřebovat 2 lžíce této obilniny. Tu nasypte do sklenice a zalijte vodou. Nechte namáčet přes noc. Nezáleží, do jak velkého obsahu vody ječmen nasypete. Namočený ječmen poté přeceďte a nasypte do hrnce spolu se 4 šálky vody. Vařte na mírném ohni po dobu 10–15 minut, nebo do změknutí zrn. Vodu přelijte do skleněné láhve a uvařený ječmen vyhoďte. Pokud během vaření přidáte do vody trochu citrusové kůry, výsledná voda bude mít příjemnější chuť.

Voda z ječmene je skvělým přírodním pomocníkem proti řadě nemocí. Vyzkoušejte jeho zdravotní přínosy i vy.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button