Přírodní léčbaZdraví

Serotonin je často nazýván hormonem štěstí. Jak v těle zvýšit jeho produkci?

Existují čtyři hormony, které jsou zodpovědné za dobrou náladu, pocit štěstí, lásky apod. Serotonin, dopamin, oxytocin a endorfiny jsou zodpovědné za všechny příjemné pocity, které cítíme. Tvoří se především po sexu, smíchu, sportu nebo jiné fyzické aktivitě, ve společnosti blízkých, kteří nám dávají najevo svou náklonnost. Největším ovlivňovatelem nálady je hormon serotonin, produkovaný nervovými buňkami.

Jak serotonin ovlivňuje lidský organismus?

Serotonin je velmi akční chemická látka, kromě nálady pozitivně ovlivňuje motorické funkce a mnoho dalšího.

  • Může snížit depresi,
  • regulovat úzkost,
  • hojit rány,
  • stimulovat nevolnost,
  • udržovat zdraví kostí.

Serotin má v těle mnoho funkcí.

Pohyb střev

Serotonin se nachází především v žaludku a střevech. Pomáhá kontrolovat pohyby a funkci střev.

Zlepšení nálady

Předpokládá se, že serotonin v mozku reguluje úzkost, štěstí a náladu. Nízké hladiny chemické látky jsou spojovány s depresí a zvýšené hladiny serotoninu vyvolané léky pravděpodobně snižují vzrušení.

Nevolnost

Serotonin je jedním z důvodů, proč máte nevolnost. Produkce serotoninu stoupá, aby se při průjmu rychleji vytlačila škodlivá potravina. Chemická látka se také zvyšuje v krvi, což stimuluje část mozku, která řídí nevolnost.

Spánek

Tato chemická látka je zodpovědná za stimulaci částí mozku, které řídí spánek a bdění. Zda spíte nebo se probouzíte, závisí na tom, která oblast je stimulována a který serotoninový receptor se používá.

Srážlivost krve

Krevní destičky uvolňují serotonin, který pomáhá hojit poranění. Serotonin způsobuje zúžení drobných tepen a pomáhá tvořit krevní sraženiny.

Zdravé kosti

Serotonin hraje roli ve zdraví kostí. Výrazně vysoké hladiny serotoninu v kostech mohou vést k osteoporóze, která oslabuje kosti.

Jak přírodně doplnit serotonin?

Serotonin lze zvýšit v těle jednoduchými kroky:

  • Využití slunečního svitu nebo světelné terapie,
  • pravidelné cvičení,
  • zdravá strava (vejce, sýr, krůtí maso, ořechy, losos, tofu a ananas),
  • meditace.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button