JídloPrevenceZdraví

Top 5 zdravotních přínosů vitaminu D

Vitamin D, neboli sluneční vitamin, si nedávno získal velmi dobrou reputaci, když se prokázalo, že jde o téměř zázračnou živinu, která se může pochlubit tím, že výrazně zlepšuje tělesné i duševní zdraví.

Vitamin D je rozpustný v tucích a může ovlivnit až 2 000 buněk v těle. Technicky vzato se nejedná o vitamin, ale o typ hormonu; pomáhá tělu absorbovat vápník z potravy a hraje svou roli při udržení zdravých kostí. Je poměrně obtížné jej získávat z potravinových zdrojů, ale většina lidí jej může syntetizovat v kůži, když je vytavena slunečnímu záření.

5 zdravotních benefitů vitaminu D

Podle Dr. Roberta Heaneyho, profesora medicíny na Creightonské univerzitě, potřebuje téměř každá buňka v těle tento vitamin pro správné fungování. Má řadu funkcí včetně udržení optimálního zdraví kostí a svalů stejně jako pozitivní vliv na duševní zdraví a celkové fungování mozku. Níže je pět hlavních výhod vitaminu D.

Boj proti nemocem

  • Vitamin D pomáhá podle studie z roku 2006 publikované v Journal of the American Medical Association snížit riziko vzniku roztroušené sklerózy
  • Výzkum uveřejněný v roce 2008 v publikaci Circulation zase zjistil, že snižuje pravděpodobnost vývoje srdečních onemocnění
  • Podle výzkumu z časopisu Americal Journal of Clinical Nutrition z roku 2010 také pomáhá snížit pravděpodobnost výskytu chřipky
  • Dále několik výzkumů prokázalo, že významně pomáhá snižovat riziko vzniku různých typů rakoviny, včetně děložního čípku, vaječníků, prsu a prostaty. Dostatečný příjem vitaminu D je jedním z nejúčinnějších inhibitorů růstu rakovinných buněk a snižuje riziko vzniku rakoviny zvýšením absorpce vápníku a diferenciací buněk při současném snížení vzniku metastáz

Proti depresi

Výzkum ukázal, že jednou z výhod vitaminu D je to, že může hrát důležitou roli při regulaci nálady a vzniku deprese. Vědci zjistili, že lidé s depresí, kteří dostávali doplňky vitaminu D, zaznamenali zlepšení. Výzkumníci také nalezli korelaci mezi těmi, kteří se potýkají s úzkostmi a depresemi a nedostatkem tohoto vitaminu.

Cukrovka II. typu

Diabetes 2. typu může vést k některým zničujícím dlouhodobým komplikacím, včetně poškození nervů, srdečních chorob, poškození očí, ztráty zraku a selhání ledvin. Nedávné důkazy naznačují, že vitamin D může hrát významnou roli při snižování rizika vzniku cukrovky 2. typu, zejména u jedinců, kteří mají k rozvoji této nemoci predispozice. Několik studií prokázalo zlepšení funkce beta-buněk a citlivosti na inzulin při vyšším příjmu vitaminu D. Nedávná studie vypočítala riziko vzniku diabetu 2. typu a zjistila, že pacienti s nejvyššími hodnotami vitaminu D měli o 38 % nižší riziko rozvoje tohoto onemocnění v porovnání s ostatními.

Zdraví kostí a svalů

Když se řekne „zdravé kosti“, nejčastěji nám na mysli vyskočí vápník. Tento prvek je opravdu hlavním hráčem, pokud jde o zdraví kostí, a zvyšuje kostní hustotu, ale vitamin D je důležitým faktorem nezbytným pro to, jak tělo pohlcuje a zpracovává vápník; vitamin D je nezbytný pro zajištění toho, aby do kostí mohl vápník vniknout, díky čemuž jsou poté silnější a zdravější. Navíc je nedostatek vitaminu D často spojován se svalovou slabostí a vynechání příjmu tohoto vitaminu je v podstatě považováno za stejně špatné jako vynechání času v posilovně.

Zdravé vlasy a pleť

Všichni chceme vypadat mladě a pěkně a vitamin D je naší vstupenkou k tomuto snu. „Vitamin D je klíčovou přísadou pro krásnou pleť,“ říká dermatolog Dennis Gross z New Yorku. „Kůže, stejně jako všechny orgány, potřebuje určité látky k tomu, aby mohla správně fungovat a vitamin D je jednou z nich.“ Dostatek této látky pomáhá minimalizovat výskyt akné, zvyšuje elasticitu pokožky, stimuluje produkci kolagenu, zvyšuje zářivost a snižuje výskyt jemných vrásek.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button