Jídlo

Potravinová pyramida vhodná pro každou věkovou skupinu

Už jste někdy slyšeli o potravinové pyramidě? Pokud netušíte, co se za tím může skrývat, představte si různé skupiny potravin, které je potřeba každý den pro zdravý organismus doplnit. Potravinová pyramida je stejná úplně pro všechny a je velmi důležité ji dodržovat. Doporučený denní příjem je kolem 2000 kcal a jídelníček by měl obsahovat následující potraviny.

Obiloviny

Bezmála polovina jídelníčku by se měla skládat ze zdravých obilovin. Vyhnout byste se měli klasické bílé mouce. Zahrnout do obilovin se může i rýže. Za den by tak dospělá osoba měla sníst kolem 180 g obilovin.

Ovoce a zelenina

Ve správně sestaveném jídelníčku by dospělý člověk měl mít zahrnuto kolem 200-300 g zeleniny. Neomezujte se jedním druhem a buďte variabilnější. Z ovoce vybírejte spíše citrusové plody a úplně se vyhněte šťávám s umělými příchutěmi.

Nezapomínejte na oleje a tuky

Rostlinné oleje doplní do vašeho těla potřebné vitamíny, od D, E, K po A. Zamezte konzumaci margarínu a másla, ale nezapomeňte na oříšky a extra panenský olivový olej. Pokud ho například použijete do salátu s rajčaty, tato zelenina začne uvolňovat potřebné látky, které by tělo bez oleje nedokázalo z rajčat získat.

Mléko a mléčné výrobky

Pro získání požadovaného množství vápníku jsou mléčné výrobky a surové mléko nezbytností. Ideální množství jsou cca 2 sklenice mléka denně. Nezapomínejte ale, že vápník obsahují i potraviny ryze rostlinného původu.

Ryby

Každý den se doporučuje přijmout 170 g proteinů, v našem případě masa. Ovšem bílkoviny neobsahuje jen maso, proto skvělou náhražkou může být i sója či tofu. Ryby by se měly konzumovat alespoň jednou týdně, jelikož nám skvěle doplní potřebné množství omega 3 mastných kyselin. Jedno vařené vajíčko denně je pro organismus příval potřebného železa.

Rizikové skupiny – na co si dát pozor

Výživa pro seniory

Základní pyramida pro seniory by se měla skládat hlavně z velkého množství vody. V důsledku ztráty elasticity kůže vyvstává neustále nebezpečí dehydratace. Lidé starší 65 let by proto měli s každým jídlem vypít i jednu sklenici čisté vody.

Výživa pro děti

Pyramidová strava pro děti se liší oproti klasické vyšší potřebou ovoce a zeleniny. Tyto potraviny představují životně důležitý zdroj minerálů a vitamínů nezbytných pro správných růst a vývoj dítěte. Děti navíc potřebují i velké množství vápníku (potřebná dávka pro dospělého člověka je 1000 mg, dítě oproti tomu vyžaduje minimálně 1300 mg denně) pro správný vývoj kostí.

Fyzická aktivita u dospělých

Nejnovější potravinové pyramidy nezahrnují jen doporučené denní dávky příjmu potravin, minerálů a vitamínů, ale i fyzickou aktivitu. Dospělý člověk by měl do svého dne zařadit alespoň 30 minut jakékoliv fyzické zátěže.

Se správně sestaveným jídelníčkem zamezíte vzniku mnoha chorob a váš organismus nebude unavený. Zaměřte se proto více na zdravé a čerstvé potraviny, správný pitný režim a dostatek pohybu.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button