JídloPrevencePřírodní léčbaZdraví

Úžasný kumquat: Ovoce podobné pomerančům a jeho skvělé účinky na lidské zdraví

Kumquat je velmi roztomilým druhem ovoce, které na první pohled připomíná malé pomeranče. Jejich chuť je však trochu odlišná. Kumquat si můžete dopřát i u nás, a to buď v sušené formě nebo výjimečně na trzích s exotickým ovocem.

Kumquat je velmi roztomilým druhem ovoce, které na první pohled připomíná malé pomeranče. Jejich chuť je však trochu odlišná. Kumquat si můžete dopřát i u nás, a to buď v sušené formě nebo výjimečně na trzích s exotickým ovocem. Seznamte se s kumquatem a jeho účinky na lidské zdraví.

Kumquat

Kumquat je příbuzný citrusům a opravdu na první pohled vypadá jako minipomeranč. Počeštěně se někdy nazývá také jako kumkvat, ale našli byste jej i pod názvem nagami. Kumquat patří mezi nejmenší citrusové plody, jeho velikost činí 2-4 cm. Plody, tedy slupka i dužina, jsou oranžové a obojí se konzumuje. Svým původem je kumquat z východní části Asie, především z Číny. Zde byl kumqaut znám již od 12. století. Plody vyrůstají na stálezeleném keři či menším stromku, který dosahuje výšky 3 metry.

Chuť a vůně

Kumquat má velmi specifickou chuť a vůni. Plody mají výrazné aroma a používají se dokonce při pečení masa. Čerstvé se jí i se slupkou. Chuť kumquatu je mírně nahořklá, nakyslá, ale povědomě citrusová, plody také krásně voní. Dnes je kumquat hojně pěstován na ostrově Korfu a je z něj připravován tradiční alkoholický likér.

Nutriční hodnoty

Co se tká obsahu látek, kumquat je skvělým zdrojem esenciálních olejů, právě díky tomu, že se konzumuje se slupkou. Nechybí v něm obsah limonenu, alfa-pinenu, monoteperpenů atd. Tyto látky mají velmi příznivé účinky na lidský organismus. Kumquat obsahuje také dostatek vlákniny, draslíku, vápníku a vitamínů C, A, B.

Zdraví a kumquat

Co se týká zdravotních přínosů, má podobně jako jiné druhy ovoce, také kumquat řadu pozitivních účinků na lidské zdraví.

Trávení

Kumquat má pozitivní vliv na trávicí systém, je prevencí problémů s trávením, které příznivě upravuje. To vše díky obsahu vlákniny, která chrání před zácpou, nadýmáním a křečemi.

Imunitní systém

Podobně jako další citrusové plody kumquat podporuje imunitní systém díky obsahu vitamínu C. Stará se o to, aby naše obranyschopnost fungovala přesně tak, jak má a chránila nás před útoky bakterií. Pomáhá také stimulovat růst nových buněk a zvyšuje aktivitu obranyschopnosti.

Prevence

Konzumace kumquatu je pro tělo celkově přínosnou. Je totiž prevencí diabetu, jelikož pomáhá optimalizovat inzulin a glukózovou rovnováhu v těle. Jelikož je dobrým zdrojem vitamínu A a betakarotenu, podporuje zdraví očí a je prevencí vzniku makulární degenerace. Díky obsahu vápníku také chrání zdraví kostí. Podporuje také zdraví vlasů, zubů a má pozitivní vliv na nervovou soustavu.

Kumquat

Zdraví pokožky

Kumquat obsahuje látky, které detoxikují tělo, čistí ho od toxinů, ale i snižují hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Tím, že eliminuje účinky volných radikálů pečuje o naši pokožku. Snižuje riziko vzniku vrásek, stařeckých skvrn apod. To vše díky obsahu antioxidantů.

Použití

Kumquat může mít velmi široké možnosti použití. V jeho domovině se přidává k masu, ale častěji slouží jako ozdoba koktejlu či zmrzlinových pohárů. Plátky kumquatu jsou také namáčeny do čokolády a slouží jako sladká svačinky. V našich supermarketech můžete čerstvý kumquat občas koupit, ale skvěle chutná také kandovaný. Dodá energii a jeho chuť příjemně osvěží.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button